Super League : Αυτές οι νίκες δίνουν τίτλο, 2-1 στην Τούμπα ο Παναθηναϊκός!

Μεγάλη ανατροπή και σπουδαία νίκη για τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, που του δίνει “αέρα” 7 βαθμών στην κορυφή! Το VAR ακύρωσε υπόδειξη πέναλτι στον ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις.

Με κορυφαίο τον Αϊτόρ, που πέτυχε και τα δύο γκολ, οι “πράσινοι” συνέχισαν το εντυπωσιακό τους σερί στο ξεκίνημα της σεζόν (με το απόλυτο των νικών) και βλέπουν…αφ’ υψηλού τους διώκτες τους μετά από έξι αγώνες στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με γκολ του Ολιβέιρα, ο οποίος όμως τραυματίστηκε ξανά στις αρχές του δευτέρου μέρους, με αποτέλεσμα να εκφράζονται φόβοι πως θα μείνει ξανά εκτός αγωνιστικών υποχρεώσεων.

Οι Πράσινοι είχαν τις πρώτες καλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, με μεγαλύτερη αυτή του Αϊτόρ όταν ο Τσερίν τον έβγαλε τετ α τετ όμως ο Κοτάρσκι έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Δικέφαλος άρχισε να ανεβαίνει σταδιακά και να κερδίζει χώρους με πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Ολιβέιρα στο 17′ που έστειλε άουτ τη μπάλα, όμως ένα λεπτό αργότερα άνοιξε από κοντά το σκορ μετά από εκπληκτικό τακουνάκι του Αουγκούστο.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς, όμως οι «ασπρόμαυροι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ πήρε και την κατοχή. Το ημίχρονο συνεχίστηκε χωρίς κάποια άλλη μεγάλη ευκαιρία από τις δύο πλευρές.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και ο Αϊτόρ στο 51ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια, με τον Πέρεθ να κάνει μία μαγική μπαλιά και τον σκόρερ να περνάει και τον Κοτάρσκι στέλνοντας στα δίχτυα τη μπάλα.

Ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 63ο λεπτό, με την επιμονή του Ζίβκοβιτς από τα αριστερά και το σουτ του Αουγκούστο από πολύ καλή θέση να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ωστόσο, ο 26χρονος Ισπανός σκόρερ του πρώτου τέρματος, ήταν αυτός που έβαλε σε θέση οδηγού στην ομάδα του ευστοχώντας σε πεναλτι στο 73′, μετά από χτύπημα του Κοτάρσκι στον Σπόραρ.

Ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται έντονα για πέναλτι πάνω στον Κωνσταντέλια στο 90ο λεπτό, μετά από μαρκάρισμα του Μάγκνουσον. Αν και αρχικά ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα, όμως πήρε πίσω την απόφασή του με χρήση VAR.

Το 1-2 ήταν και το τελικό σκορ, με τον Παναθηναϊκό να αποκτά απόσταση ασφαλείας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με έξι βαθμούς κάνοντας το έξι στα έξι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Βιερίνια (77′ Τσαούσης), Λύρατζης (86′ Κωνσταντέλιας), Νάσμπεργκ, Ίνγκασον, Κούρτιτς (86′ Γκορντετζιάνι), Ντάντας (77′ Ελ Καντουρί), Ζίφκοβιτς, Νάρεϊ, Αουγκούστο, Ολιβέιρα (57′ λ.τ. Μπίσεσβαρ)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς) : Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Φακούντο Σάντσεζ, Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Τσέριν, Πέρεζ, Αϊτόρ (90+5′ Σάρλια), Μπερνάρ (90′ Γκάνεα), Σπόραρ (85′ λ.τ. Ιωαννίδης)