Bundesliga : “Λήστεψε” κανονικά τη Μπάγερν η Ντόρτμουντ, πήρε τον βαθμό στο 90+5′! (vid)

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έφτασε μία… ανάσα από την τέταρτη σερί εντός έδρας ήττα της στην Bundesliga, κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, αλλά Μουκοκό και Μοντέστ, την έφεραν από την «κόλαση» του 2-0, στον παράδεισο του 2-2 (08/10) στο 90+5′!

Ένα εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στο Signal Iduna Park ανάμεσα στην Ντόρτμουντ και την Μπάγερν. Οι Βεστφαλοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά, ωστόσο οι παίκτες του Έντιν Τέρζιτς δεν το έβαλαν κάτω και με γκολ στο 90+4′ έκαναν το 2-2.

Το ματς από τα πρώτα του λεπτά είχε αρκετή ένταση και ρυθμό. Οι μεταβάσεις από την άμυνα στην επίθεση ήταν γρήγορες, ενώ στη μεσαία γραμμή δέσποζαν οι δυνατές μονομαχίες. Οι φάσεις ήταν λίγες, όμως η Μπάγερν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έκανε το 1-0 στο 33ο λεπτό. Ο Μουζιάλα πήρε την μπάλα αριστερά της περιοχής, ενώ καλυπτόταν από τον Σλότερμπεκ, την μοίρασε εκτός περιοχής στον Γκορέτσκα, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Μέιερ.

Η Ντόρτμουντ στο δεύτερο μέρος απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Βολφ, το οποίο δυσκόλευσε τον Νόιερ. Η Μπάγερν απάντησε με άστοχη κεφαλιά του Μανέ σε κενή εστία. Οι Βαυαροί, οι οποίοι έκαναν τα απολύτως απαραίτητα διπλασίασαν τα τέρματά τους. Στο 53′ ο Σανέ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Μέιερ βρήκε την μπάλα, δεν μπόρεσε να διώξει και έγινε το 2-0.

Η Μπάγερν έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, ενώ είχε και στιγμές για ένα τρίτο γκολ. Όμως, οι αλλαγές βοήθησαν τον Τέρζιτς και η Ντόρτμουντ στο 74ο λεπτό μπόρεσε να μειώσει. Ο Μοντέστ νίκησε τον Ουπαμεκανό μέσα στην περιοχή, μοίρασε στον Μουκοκό που ακολουθούσε και μείωσε σε 2-1.

Μάλιστα, στο 83ο λεπτό η Ντόρτμουντ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Αντεγέμι έκανε την κάθετη μπαλιά στην περιοχή από τα δεξιά, ο Μοντέστ σε προφανή θέση για γκολ, δεν τελείωσε τη φάση όπως θα ήθελε. Αυτή ήταν η προειδοποίηση του Γάλλου επιθετικού.

Λίγο πριν από το φινάλε, οι παίκτες του Τέρζιτς έφεραν το ματς στα ίσα. Πίεσαν τους Βαυαρούς, ο Σλότερμπεκ έκανε το γέμισμα από τα δεξιά και ο Μοντέστ από κοντά με το κεφάλι στο 90+4′ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς) : Μέιερ, Σλότερμπεκ, Χούμελς (46′ Βολφ), Ζίλε, Γκερέιρο, Τσαν, Όζκαν (53′ Αντεγιέμι), Μπέλιγχαμ, Μαλέν (70′ Μοντέστε), Μουκοκό (89′ Αζάρ), Μπραντ

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν) : Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ (62′ Ντε Λιχτ), Ντέιβις (46′ Στάνισιτς), Σάμπιτσερ (46′ Κίμιχ), Γκορέτσακ, Σανέ, Μουσιάλα, Γκνάμπρι (46′ Κομάν), Μανέ (82′ Τσούπο-Μότινγκ)