LaLiga : Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Σεβίλλη, 1-1 με Μπιλμπάο (vid)

Η Σεβίλλη πόνταρε στο ψυχολογικό σοκ που θα προσέφερε η απόλυση του Τζούλεν Λοπετέγκι κι η πρόσληψη του Χόρχε Σαμπαόλι, όμως δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αθλέτικ.

Το 1-1 στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” οδήγησε σε ακόμα μία απώλεια βαθμών που έπειτα από 8 αγωνιστικές την αφήνουν πολύ πίσω στη βαθμολογία της La Liga.

Οι Ανδαλουσιάνοι μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στον αγώνα αφού προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Όλιβερ Τόρες. Ύστερα από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα όμως, προσπαθούσαν περισσότερο να καταστρέψουν το παιχνίδι των Βάσκων παρά να δημιουργήσουν κάτι δικό τους.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πήρε την μπαγκέτα της δημιουργίας, απείλησε την εστία του Μάρκο Ντμίτροβιτς (που προτιμήθηκε αντί του ντεφορμέ Γιασίν Μπουνού) και έπειτα από μερικές προειδοποιήσεις, βρήκε και το γκολ της ισοφάρισης με τον Μικέλ Βέσγα, που είχε περάσει ως αλλαγή. Από τη στιγμή που η Αθλέτικ δεν βρήκε δεύτερο γκολ, το 1-1 έμοιαζε προδιαγεγραμμένο, με τους Βάσκους να χάνουν την ευκαιρία να πιάσουν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ στην κορυφή.