Κύπελλο Ελλάδος

Κύπελλο Ελλάδας : Με…περίπατο στην 6η φάση ο Βόλος, “όλα τα λεφτά” ο Κούτσιας

Με τον Κούτσια να…πετάει φωτιές, ο Βόλος έφτασε στο άνετο 4-0 κόντρα στον Ιωνικό και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 5ης φάσης, η ομάδα της Μαγνησίας ήταν καταιγιστική, με τον Ημαθιώτη φορ να πετυχαίνει τα πρώτα δύο τέρματα και να τον ακολουθούν στη συνέχεια οι Δημήτρης Μεταξάς και Όνγκιεν Οζέγκοβιτς.

Από την άλλη πλευρά, είναι φανερό πως ο Ιωνικός δεν βρίσκεται στην καλύτερη του κατάσταση και μετά τη μέτρια εκκίνηση στη Super League, μένει εκτός Κυπέλλου.

Το ματς ξεκίνησε με μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Ιωνικό στο 10′, με τον Μεντόσα να βρίσκει τον Ιωαννίδη αλλά ο Κότνικ τον νίκησε και στις δύο τελικές του. Εννιά λεπτά αργότερα, ο Κούτσιας με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Βόλο, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 43′ έγραψε το 2-0 που παρέμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ιωνικός είχε δύο φάσεις, πρώτα με το σουτ του Οφόσου (48′) και τρία λεπτά μετά με τον Ιωαννίδη, αλλά ο Κότνικ κράτησε το μηδέν. Ο Μεταξάς στο 62′ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στον Βόλο, με τον Οζέγκοβιτς στο 79′ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος) : Κότνικ, Άλχο (61′ Λυμπεράκης), Ουές, Πίρινεν, Εσκοβάλ (77′ Οζέγκοβιτς), Τσοκάνης (46′ Μεταξάς), Ματίγια, Νοκέρ, Ντέλετιτς (46. Β. Φερνάντες), Πάολο Φερνάντες (61′ Μεσκίδα), Κούτσιας.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Περλέσι, Πογοσιάν, Σερβιλάκης, Τσιριγώτης (46′ Αντούνες), Μίλο, Τσίμπσαχ (46′ Φαντιγκά), Μασάς (60′ Χ. Ιωαννίδης), Οφόσου, Σεμπά (46′ Λοβέρα), Μεντόσα (70′ Άοσμαν), Ν. Ιωαννίδης.