Το Περιστέρι νίκησε την πρωταθλήτρια Τενερίφη!

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη συνεχίζει την εκπληκτική του πορεία στο ξεκίνημα της σεζόν και υπέταξε και την κάτοχο του Basketball Champions League Τενερίφη με 88-81 για το 2/2 στον όμιλο.

Ο Αλέκσα Ραντάνοφ με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ από 16 πόντους είχαν οι Σιλβέν Φρανσίσκο και Μάρκους Ντένμον. Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας είχε 17 πόντους και 9 ασίστ για την κάτοχο του τίτλου που μετρούσε δώδεκα σερί νίκες στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε ιδανική εκκίνηση στο ματς. Προηγήθηκε με 26-17 στο δεκάλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο στο +14, 57-43, με σουτ του Μωραΐτη στην εκπνοή, οδηγούς στην επίθεση τους Φρανσίσκο και Ραντάνοφ και έχοντας 10/15 τρίποντα. Η διαφορά για τους γηπεδούχους έφτασε και τους 16 (63-47) στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, με την ισπανική ομάδα, καθοδηγούμενη από τον Χουέρτας να πλησιάζει στους έξι, 66-60.

Το Περιστέρι, ωστόσο, αντέδρασε σωστά και με άξονα τον Μπίλαν στην επίθεση ξέφυγε με 78-64 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 83-75, αλλά το τρίποντο του Ντέιβις τρία λεπτά πριν το τέλος αποδείχτηκε καθοριστικό για την τελική έκβαση.

Δεκάλεπτα: 26-17, 57-43, 71-62, 88-81