LaLiga : “Γκέλα” της Μπιλμπάο, άφησε δύο βαθμούς στο Alfonso Pérez (vid)

Την ευκαιρία να ανέβει στην τρίτη θέση της LaLiga έχασε η Αθλέτικ, που αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 στο Alfonso Pérez, έδρα της Χετάφε.

Δύο φορές προηγήθηκε η Μπιλμπάο, άλλες τόσες ισοφάρισε η Χετάφε σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που είχε σκόρερ τους Ιν.Γουίλιαμς και Ραούλ Γκαρθία για την ομάδα του Βαλβέρδε και τους Αλενιά και Μουνίρ για την ομάδα του Φλόρες.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο βρήκε γκολ από τα αποδυτήρια με τον Ινιάκι Γουίλιαμς να γίνεται εντός περιοχής αποδέκτης μιας υπέροχης ασίστ του Ερέρα και να κάνει το 0-1 μόλις στο 2ο λεπτό.

Στη συνέχεια η Χετάφε ανέβασε την έντασή της, άλλαξε στρατηγική και έβγαλε περισσότερους παίκτες μπροστά για να γίνει εκείνη η πιο επικίνδυνη ομάδα στο Αλφόνσο Πέρεθ. Κατάφερε έτσι να ισοφαρίσει στο 27′ με τον Αλενιά να εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα της ομάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε και να “εκτελεί” τον Σιμόν.

Στο 50′ ο Ουνάλ πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς με υπέροχο ψαλίδι από το ύψος της περιοχής αλλά ο Σιμόν το’ βγαλε με εντυπωσιακή εκτίναξη κρατώντας το 1-1. Στο 62′ η Μπιλμπάο πήρε ξανά το προβάδισμα όταν απο ωραία ενέργεια του Νίκο Γουίλιαμς από τα δεξιά, ο Ραούλ Γκαρθία που είχε ρίξει στο ματς ο Βαλβέρδε μερικά λεπτά νωρίτερα να κάνει το 2-1 με δύσκολη προβολή.

Η Χετάφε και πάλι άρχισε να αυξάνει την πίεσή της και έφτασε στην ισοφάριση στο 77ο λεπτό όταν οι παίκτες του Φλόρες έκλεψαν τη μπάλα και ο Αλενιά βρήκε με ωραία πάσα τον Ελ Χανταντί που μόλις είχε περάσει στο γήπεδο για να κάνει αυτός το 2-2 με ωραίο τελείωμα και αυτό είναι το αποτέλεσμα του αγώνα.