LaLiga : “Τεσσάρα” και βαθμολογικό άλμα για τη Βαγιαδολίδ, “γκέλα” της Μπέτις στο Ramon de Carranza (vid)

Ξέσπασε και…ανάσανε η Βαγιαδολίδ, που έφτασε άνετα στο 3-1 κόντρα στη Θέλτα και έφτασε στην 11η θέση. Δεν κατάφερε να περάσει από Ramon de Carranza η Μπέτις.

Ο Ρόκε Μέσα άνοιξε το σκορ στο 32’ και σκόρερ χρίστηκαν, ακόμα, οι Χοακίν Φερνάντες στο 62’ και Σέρχιο Λεόν στο 74’.

Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα για τους φιλοξενούμενους, που ισοφάρισαν προσωρινά στο 43’ με τον Όσκαρ Ροντρίγκεθ, αλλά δεν είχαν ανάλογη συνέχεια.

Η Κάντιθ και η Μπέτις, από την πλευρά τους, συναντήθηκαν στο «Nuevo Mirandilla» στο γειτονικό ντέρμπι της Ανδαλουσίας, στο οποίο όμως δεν είχαμε νικητή.

Οι δύο αντίπαλοι ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0). Αυτή ήταν η τέταρτη σερί ισοπαλία των γηπεδούχων, που μάχονται για τη σωτηρία τους.

Έχασαν έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα οι φιλοξενούμενοι, έμειναν στην τέταρτη θέση, ισοβαθμώντας πλέον με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Με δέκα παίκτες τελείωσε το συγκρότημα του Μανουέλ Πελεγκρίνι μετά την αποβολή του Σέρχιο Κανάλες στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.