Βαριά ήττα του Παναθηναϊκού στη Γερμανία (vid)

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα με 94-65 από την Άλμπα στο Βερολίνο για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και υποχώρησε στο 1-2.

Μπλατ και Σίκμα έκαναν εξαιρετικό ματς για τους νικητές, με τον Άντριους να είναι ο μόνος που ξεχώρισε για τον Παναθηναϊκό (12/40 δίποντα, 9/22 τρίποντα και 14/24 βολές) ήταν ο Άντριους, ενώ ο Γκριγκόνις ”ξύπνησε” αργά.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω με 17-6 στην πρώτη περίοδο και παρότι πλησίασαν στο καλάθι, 21-19, έμειναν στο -10 στο τέλος του ημιχρόνου. Η αστοχία και τα λάθη δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να γίνουν ανταγωνιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά υπέρ των πρωταθλητών Γερμανίας να φτάνει και στο +31.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 43-33, 64-45, 94-65

Άλμπα (Γκονζάλεζ): Προτσίντα 6, Μακόβσκι 2, Ντίλοου 5, Βέτσελ 11, Ματίσεκ 3, Σνέιντερ 2, Ολίντε 7, Κουμάντζι 10, Σίκμα 16, Λάμερς 7, Μπλατ 15, Ζούσμαν 10

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π., Λι 11, Παπαγιάννης, Μποχωρίδης 5, Ουίλιαμς 6, Άντριους 13, Καλαϊτζάκης Γ., Χουγκάζ, Πονίτκα 5, Γκριγκόνις 14, Μαντζούκας 3, Γκουντάιτις 8