LaLiga : “Λύτρωση” με Λεβαντόφσκι στο 90+3′ για τη Μπαρτσελόνα! (vid)

Η Μπαρτσελόνα έβγαλε… αντίδραση, μετά τον αποκλεισμό της από τη συνέχεια του Champions League, επικρατώντας της Βαλένθια μέσα στο “Μεστάγια” με 1-0. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έβγαλε “νοκ-άουτ” τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις του αγώνα για την 12η αγωνιστική στην La Liga.

Η ομάδα της Βαρκελώνης έφτασε έτσι τις τρεις σερί νίκες στη La Liga και “έπιασε” την Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (31 β.), με την “Βασίλισσα” να υποδέχεται την Κυριακή (30.10) την Χιρόνα. Όσον αφορά την Βαλένθια, παρέμεινε στους 15 βαθμούς και βρίσκεται στο -3 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και πλησίασε στο γκολ, με το τετ-α-τετ του Φάτι στο 13′ και το δοκάρι του Λεβαντόφσκι στο 44′.

Η κατάσταση άλλαξε στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να ελέγχουν καλύτερα το ρυθμό του αγώνα και να μην επιτρέπουν στους παίκτες του Τσάβι να δημιουργήσουν πολλές καλές στιγμές. Εξαίρεση αποτέλεσε η διπλή ευκαιρία των Τόρες και Ραφίνια στο 84′.

Το ματς… κυλούσε προς την “λευκή” ισοπαλία, αλλά η ποιότητα του Λεβαντόφσκι ήταν αυτή που άλλαξε τις ισορροπίες. Στο 90+4’ ο Ραφίνια “σήκωσε” την μπάλα από δεξιά για τον Πολωνό, ο οποίος με προβολή -με το εξωτερικό- στο πίσω δοκάρι έκανε το 0-1.

Βαλένθια (Τζενάρο Γκατούζο): Μαμαρντασβίλι, Κορέια (80’ λ.τ. Χεσούς Βάθκεθ), Γκαμπριέλ Παουλίστα, Κομέρ, Γκαγιά, Φουλκιέ, Γκιγιαμόν, Αντρέ Αλμέιδα (72’ Τόνι Λάτο), Κλάιφερτ, Καβάνι (18’ λ.τ.. Μάρκος Αντρέ), Λίνο.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Μπάλντε, Κουντέ (74’ λ.τ. Πικέ), Έρικ Γκαρθία (42’ λ.τ. Μάρκος Αλόνσο), Τζόρντι Άλμπα, Πέδρι, Μπουσκέτς (56’ Γκάβι), Ντε Γιονγκ, Ντεμπελέ (56’ Φεράν Τόρες), Λεβαντόφσκι, Φατί (56’ Ραφίνια).