Serie A : Δια πυρός και σιδήρου η Γιουβέντους από το Bentegodi (vid)

Η Γιουβέντους με «λυτρωτή» τον Μόιζε Κεν επικράτησε με 1-0 στη Βερόνα, έφτασε τις πέντε διαδοχικές νίκες και ανέβηκε εκ νέου στην τετράδα της Serie A

Από το Δεκέμβριο του 2017 και το 3-1 είχε να νικήσει η Γιουβέντους στο «Μαρκ’ Αντόνιο Μπεντεγκόντι» τη Βερόνα. Ακολούθησαν έξι ματς στα οποία η «Βέκια Σινιόρα» απέσπασε τρεις ισοπαλίες και γνώρισε ισάριθμες ήττες, κάτι που σταμάτησε απόψε με το γκολ του Μόισε Κεν στο 60΄.

Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι έφυγε νικήτρια με 1-0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Serie A και με την 5η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πέρασε (προσωρινά) στην 3η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τη σημερινή της αντίπαλο στην τελευταία θέση με μόλις μία νίκη και 11 ήττες σε 14 ματς!

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι «μπιανκονέρι», καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκκινη ο Άλεξ Σάντρο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Βερόνα (Σαλβατόρε Μποτσέτι) : Μοντιπό, Τσεκερίνι, Νταβίντοβιτς (78’ Γκίντερ), Χίεν, Ντόιγκ (65’ Λάζοβιτς), Τεράτσιανο, Χόνγκλα, Ντζούριτς (78’ Ανρί), Σουλεμανά (65’ Βελόσο), Λαζάνια, Καλόν (72’ Βέρντι)

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι) : Περίν, Ντανίλο, Μπονούτσι, Μπρέμερ, Κουαδράδο (69’ Σάντρο), Κόστιτς, Ραμπιό, Λοκατέλι (63’ Παρέδες), Φατζιόλι (63’ Μιρέτι), Μίλικ, Κεν (69’ Ντι Μαρία)