Handball Premier : Σπουδαία νίκη του Δούκα στο ντέρμπι

Ο ΑΣΕ Δούκα ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον Διομήδη Άργους του οποίου και επικράτησε με 37-29, για την 8η αγωνιστική της Handball Premier.

Με τον Τσακουρίδη σε επιθετικό μονόλογο η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη προηγήθηκε με 5-3 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, τη στιγμή που ο Διομήδης Άργους έβρισκε επιθετικές λύσεις με τους Μούγιτς, Μάλλιο και Τσιγαρίδα.

Οι γηπεδούχοι επέλεξαν το γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι τους και αυτό τους έδωσε ένα προβάδισμα πέντε τερμάτων (15-10 στο 25’). Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν τα πολλά λάθη τους και βρέθηκαν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 16-11. Τσιγαρίδας, Ζίβκοβιτς και Τζίμπουλας έβαλαν και πάλι την ομάδα τους στο παιχνίδι, με τον Διομήδη Άργους να μειώνει στο γκολ 20-19 στο 38’, όμως ο Δούκας με τους Παγιάτη, Στεφανίτση Γιάντσα και Δικαιούλια πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα και οδηγήθηκαν στην επικράτηση με 37-29.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-4, 8-5, 10-8, 14-10, 16-11 (ημχ.), 19-17, 21-19, 25-20, 30-24, 33-27, 37-29.

ΑΣΕ Δούκα (Χαλκίδης): Μποροντάι, Παγιάτης 6, Μπατής, Τσακουρίδης 5, Παναγιώτου 2, Νικολινταης, Γερουλάνος 1, Αναστασίου 3, Ντούνης, Γιαντσα 2, Χαριτωνίδης, Γκασεβιτς 4, Κολλυρης, Πάνου 3, Δικαιούλιας 7, Στεφανίτσης 4.

Διομήδης Άργους (Γιωργος Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 1, Τζιμπουλας 3, Τσιγαρίδας 8, Μούγιτς Γ. 1, Μάλλιος 2, Τερλετσκι, Κουτρουμπής, Χατζηκωνσταντίνου, Καιμακάμης 1, Μπεντζιλαλί 2, Μάνθος 6, Μπεκιάρης, Αντζελινα, Ζιβκοβιτς 3, Μούγιτς Τ. 2. Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 3-0, Πέναλτι: 1/1-3/4.