“Χτίζει” ξανά σερί ο Ολυμπιακός, πέρασε από το Μόναχο (vids)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπάγερν στο Μόναχο με 82-71 για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις έξι νίκες.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Μουστάφα Φαλ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ 14 είχε ο Κώστας Σλούκας και ο Τόμας Γουόκαπ πρόσθεσε 9 πόντους, 7 ασίστ και 5 κλεψίματα ξεχώρισαν από τους νικητές.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν εξαιρετικά το ματς και καθοδηγούμενοι από Βεζένκοφ και Φαλ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +16 (11-27). Όμως ένα κακό τελευταίο τετράλεπτο στη δεύτερη περίοδο επέτρεψε στους Βαυαρούς με σερί 10-0 να κλείσουν το ημίχρονο πλησιάζοντας στους έξι, 34-40. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι μείωσαν και στους τέσσερις στις αρχές της τρίτης περιόδου, 38-42, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν σωστά και ξέφυγαν με +15, 47-62. Οι γηπεδούχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και έριξαν τη διαφορά στους τέσσερις, 65-69, στα μισά της τέταρτης περιόδου. Ωστόσο με τους Βεζένκοφ και Φαλ να δίνουν τις λύσεις, οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 11-27, 34-40, 54-67, 71-82