Basket League : Τρίτη νίκη για τον Απόλλωνα, 85-66 τον Κολοσσό

Την τρίτη του νίκη στη Basket League πήρε ο Απόλλωνας καθώς επικράτησε με 85-66 του Κολοσσού για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η αστοχία ήταν χαρακτηριστική για τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Εκεί οι «θαλασσί» με επιμέρους σκορ 9-4 κατάφεραν να μειώσουν στο 26’ (50-48), με καλάθι του Μορέιρα. Η απάντηση της πατρινής ομάδας ήρθε άμεσα, τη στιγμή που ο Κολοσσός προσπαθούσε να διαχειριστεί και την απουσία του Σταρκς.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 60-51 σε ένα καθοριστικό σημείο για την τρίτη περίοδο, ωστόσο η ομάδα της Ρόδου με ένα σερί 6-0 έκλεισε τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (60-57). Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Βετούλα που έφεραν γρήγορα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (67-57) στο 32’. Αυτό το εξαιρετικό δίλεπτο ήταν μόνο η αρχή για τον Απόλλωνα καθώς οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μην απειλούν, με αποτέλεσμα οι Πατρινοί να κάνουν επιμέρους σκορ 21-4 μέχρι το 37’, παίρνοντας προβάδισμα με 81-61. Κάπου εκεί έλαβε τέλος η υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-39, 60-57, 85-66