League Cup : Με σούπερ Νανόπουλο ο Μίλωνας, 3-2 τον Πήγασο και προκρίθηκε στους “4”

Την πρόκριση του στα ημιτελικά του League Cup Νίκος Σαμαράς για δεύτερη και συνεχόμενη φορά στην ιστορία του θεσμού πήρε ο Μίλωνας.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα ήθελε δύο σετ για την πρόκριση μετά το 3-0 που είχε νικήσει στον πρώτο προημιτελικό στη Νέα Σμύρνη. Στην Πολίχνη όμως απόψε βρέθηκε να χάνει 2-1 σετ από τον μαχητικό Πήγασο αλλά κατάφερε να πάρει το 4ο σετ και να προκριθεί και στο τέλος να πάρει και τον αγώνα με 3-2 σετ έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Νανόπουλο που αγωνίστηκε διαγώνιος στη θέση του Γιορντάνοφ και σημείωσε 27 πόντους.

Ο Μίλων προηγήθηκε 1-0 σετ και έδειξε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και της πρόκρισης, αλλά ο Πήγασος με υψηλά ποσοστά υποδοχής και επίθεσης και πρωταγωνιστή τον Απόστολο Αρμενάκη που θυμήθηκε τα παλιά και γύρισε διαγώνιος κατάφερε να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί 2-1 σετ. Ο Αρμενάκης σημείωσε 30 πόντους για τον Πήγασο αιφνιδιάζοντας εν μέρει τον Μίλωνα.

Όλα κρίθηκαν στο 4ο σετ. Εκεί ο Μίλων με δύο μπλοκ του Μπράιαν και λάθη των γηπεδούχων ξέφυγε 7-3 και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα ασφαλείας. Ακόμα και όταν μείωσε ο Πήγασος 17-16 με τον Μαυροβουνιώτη ο Μίλων βρήκε λύσεις με τον πολύ καλό Νανόπουλο που μαζί με τον Χερ έκαναν δύο καθοριστικά μπλοκ ανοίγοντας πάλι την ψαλίδα στο +4 (20-16). Στη συνέχεια Μπράιαν και Μολίνα ανέλαβαν τη βρώμικη δουλειά και το σετ τελείωσε 25-22 για τον Μίλωνα που με το 2-2 σετ εξασφάλισε την πρόκριση.

Ο Πήγασος δεν είχε κίνητρο για κάτι περισσότερο και ο Μίλων με καλύτερη ψυχολογία αλλά και ενέργεια έχτισε διαφορά 7-4 με το σερβίς του Στράτου. Ο Πήγασος ακολούθησε αλλά δύο λάθη του Τερζόγλου και ένα τελείωμα του Θεοδόση έκλεισαν τον αγώνα με 15-11 για το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμ., Αβραμίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Παπαδοπούλου Χρ., Κουκουμάκας Π., Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.