Εκπληκτικό +46 από τον Ολυμπιακό, διέσυρε τη Βίρτους! (photos+vids)

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 117-71 της Βίρτους Μπολόνια στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στις 8 νίκες.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 19 και ο Μουστάφα Φαλ, ο Άλεκ Πίτερς και ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 15 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό. Προηγήθηκαν με 11-0, έκλεισαν την εναρκτήρια περίοδο με 31-15 και ξεκινώντας με 8/11 τρίποντα έφτασαν στο 39-20 στο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός δεν πάτησε φρένο και καθοδηγούμενος από τον Σλούκα, αλλά και παίρνοντας πολλές λύσεις από τον πάγκο του, έφτασε και στο +29, 54-35. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες στο 60-35 έχοντας 10/17 τρίποντα και 18 ασίστ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε στο ίδιο τέμπο στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας στο +32 (71-39) με τρίποντο του Βεζένκοφ, ενώ έκλεισε την περίοδο με 84-55 με σουτ του Γουόκαπ σχεδόν από το κέντρο στην εκπνοή. Το υπόλοιπο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε τριψήφια συγκομιδή, 101-59, 6:10 πριν το τέλος και να φτάνει στο +47, 117-70, λίγο πριν το τέλος.

Δεκάλεπτα: 31-15, 60-35, 84-55, 117-71