Basket League : Πήρε το ντέρμπι της Πάτρας ο Προμηθέας

Χάρη στην εξαιρετική τρίτη περίοδο όπου άνοιξε τη διαφορά, αλλά και με παίκτη κλειδί στο τέταρτο δεκάλεπτο τον Βασίλη Μουράτο, ο Προμηθέας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Πάτρας, επικρατώντας με 78-71 του Απόλλωνα για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο προμηθέας έβαλε τέλος στο σερί των τεσσάρων διαδοχικών ηττών που μετρούσε και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 3-4, ενώ ο Απόλλωνας υποχώρησε στο 3-6 παραμένοντας δίχως νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις μακριά από την Περιβόλα.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου είχε επιμέρους σκορ 23-6 στην τρίτη περίοδο, ανεβάζοντας έτσι τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα ομως ο Μουράτος με 8 σερί πόντους «κλείδωσε» τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Ο Κόντιτ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μουράτο να έχει 16 πόντους και τους Κάουαν και Κουλμπόκα από 14. Από την άλλη πλευρά ο Νίκος Βετούλας είδε τον Γκρίφιν να έχει 23 πόντους, αλλά και τον Καράμπελα να τελειώνει με 19 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-37, 64-43, 80-71