Έχασε τη μάχη στο τέλος ο ΠΑΟΚ, ήττα στο Παλατάκι από τη Μάλαγα (photos+vids)

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε εντός έδρας από την Ουνικάχα Μάλαγα για την 5η αγωνιστική του BCL με το τελικό 85-88 στην Πυλαία.

Φράνκε (27), Χαντς (19) και Ράιλι (15) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ελληνική ομάδα. To επόμενο ευρωπαϊκό παιχνίδι για την ομάδα της Θεσσαλονίκης είναι στη Γαλλία απέναντι στην Ντιζόν (20/12).

Οι Θεσσαλονικείς ακολουθούσαν την ισπανική ομάδα, χωρίς να απειλήσουν ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο η εικόνα άλλαξε, ο Φράνκε με συνεχόμενους πόντους έγραψε το 51-52 (25’30”) με τον Χαντς να δίνει με τρίποντο και το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (60-59, 29’15”). Δύο βολές από τον Φράνκε διαμόρφωσαν το 74-71 (34′), αλλά ο Κάρτερ έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Μάλαγα (77-81, 36’40”).

Ρένφρο και Χαντς ήταν εκεί για το 83-81 (38′) και το 85-81 (38’40”). Ο Κράβις απάντησε άμεσα (85-84) , πήρε και το αμυντικό ριμπάουντ με 34” στο ρολόι με τον Κέντρικ Πέρι να δίνει ξανά τον πρώτο λόγο στους Ισπανούς (85-86) με 23” να απομένουν. Ο Ράιλι αστόχησε στην προσπάθειά του από τα 6μ75, το φάουλ έγινε στον Κράβις με 6” για τη λήξη για να γράψει με ψυχραιμία το 85-88, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αφού ο Ράιλι δεν βρήκε στο τρίποντο που επιχείρησε.

Διαιτητές: Γκλίσιτς, Λαντζαρίνι, Γκιόργκι
Δεκάλεπτα: 13-25, 36-44, 60-59, 85-88