Ο Ολυμπιακός διέλυσε τη Φενέρ, σε μια διαστημική εμφάνιση!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 94-67 της Φενέρμπαχτσε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις εννιά νίκες.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ 12 πρόσθεσαν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο Άλεκ Πίτερς, 11 ο Μουστάφα Φαλ και ο Κώστας Σλούκας μέτρησε άλλους 8 μαζί με 7 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-0 πριν συμπληρωθεί το τρίλεπτο με μπροστάρη τον Βεζένκοφ και συνέχισαν στο ίδιο τέμπο κλείνοντας την περίοδο με 31-11. Ο πλουραλισμός στην επίθεση και η καλή άμυνα οδήγησαν τους Πειραιώτες στο +29 (50-21), 4:21 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, ενώ απάντησαν στο 0-8 της Φενέρ κλείνοντας το ημίχρονο με 58-31. Λάθη και αστοχία εκατέρωθεν χαρακτήρισαν το τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους του Δημήτρη Ιτούδη να επωφελούνται περισσότερο και να μειώνουν (70-51), αλλά να μην απειλούν.

Οι «ερυθρόλευκοι» απομάκρυναν και την τελευταία αμφιβολία για τον τελικό νικητή αυξάνοντας την απόσταση στο +27, 78-51, στο πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου και και στο +31, 89-58, λίγο πριν το τέλος.

Δεκάλεπτα: 31-11, 58-31, 74-51, 94-67