Premier League : Άφησε δύο βαθμούς στο City Ground η Τσέλσι (vid)

Η Νότιγχαμ δεν πτοήθηκε από το προβάδισμα της Τσέλσι, απάντησε με φουλ επίθεση στο δεύτερο μέρος και θα μπορούσε να είχε καλύτερο αποτέλεσμα από το 1-1.

Έπιασε έτσι την Γουέστ Χαμ στους 14 βαθμούς και στη 17η θέση συνεχίζοντας την προσπάθεια για την παραμονή, ενώ η Τσέλσι έμεινε 8η με 25 βαθμούς, πέντε λιγότερους από τις θέσεις της Ευρώπης χάνοντας κι άλλο έδαφος.

Η Τσέλσι ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος και κατάφερε να προηγηθεί στο 16′ με εύκολο τελείωμα του Στέρλινγκ μετά από περίεργη απόκρουση του Μπολί με τακουνάκι σε σέντρα του Πούλισικ με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι και εν συνεχεία να πηγαίνει στον σκόρερ.

Η Νότιγχαμ άρχισε να αντιδρά στην επανάληψη και αφού είχε δοκάρι με τον Γκιμπς-Γουάιτ στο 55′ έφτασε στην ισοφάριση στο 63′ με σουτ του Οριέ μετά από εκτέλεση κόρνερ και αποτυχία των αμυντικών της Τσέλσι να διώξουν.

Πριν από τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Πελέ, με θερμό χειροκρότημα στη συνέχεια από όλο το City Ground.

Νότιγχαμ (Στιβ Κούπερ) : Χέντερσον, Οριέ, Γουόραλ, Μπολί, Λόντι, Γέιτς, Φρόιλερ, Μανγκαλά (78′ Κόλμπακ), Γκιμπς-Γουάιτ, Τζόνσον (82′ Σάριτζ), Αβονίγι (88′ Γουίλιαμς)

Τσέλσι (Γκρέιαμ Πότερ) : Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κουλιμπαλί, Τιάγκο Σίλβα, Κουκουρέγια, Ζορζίνιο (72’ Ζίγιες), Ζακάρια (61’ Κόβατσιτς), Μάουντ (73’ Ομπαμεγιάνγκ), Στέρλινγκ (73’ Γκάλαχερ), Πούλισικ (87′ Τσουκουεμέκα), Χάβερτζ