Basket League : Με υπογραφή Κουλμπόκα η νίκη του Προμηθέα επί του Άρη

Με εύστοχο τρίποντο του Αρνόλντας Κουλμπόκα ο Προμηθέας Πάτρας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα καθώς επικράτησε με 64-61 του Άρη στο «Δ. Τόφαλος» για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Με το πρώτο του εύστοχο τρίποντο, έπειτα από έξι άστοχες προσπάθειες, ο Κουλμπόκα «σφράγισε» την επικράτηση του Προμηθέα 2,7’’ πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο Λιθουανός φόργουορντ ήταν και ο πρώτος σκόρερ της πατρινής ομάδας με 18 πόντους. Για τον Άρη ο Τολιόπουλος είχε 15 πόντους και ο Νότε 13.

Το μαχητικό τους πρόσωπο έδειξαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι παίκτες του Άρη, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Παρά την αστοχία από τα 6.75 ο Προμηθέας προηγήθηκε με 19-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου και μπήκε σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση. Οι Πατρινοί είχαν διπλάσια λάθη (10-5) στο τέλος του πρώτου μέρους αλλά κυριάρχησαν απόλυτα στον τομέα των ριμπάουντ (28-11) με 13 επιθετικά, με συνέπεια να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (36-31). Την ίδια στιγμή ο Άρης με επιθετική αιχμή τον Τζέι Ντι Νότε αναζητούσε τη διάρκεια που θα του επέτρεπε διεκδικήσει τη νίκη ως το τέλος.

H μάχη συνεχίστηκε στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να προσπαθούν ν’ αυξήσουν τη διαφορά αλλά ο Άρης είχε το πάνω χέρι. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έκαναν επιμέρους σκορ 14-8 μέχρι το 28’ με συνέπεια να περάσουν μπροστά με 45-44, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Νότε. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την αναμέτρηση ν’ αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Μετά από αρκετές άστοχες προσπάθειες των δύο ομάδων στην τελευταία περίοδο, στο 36’ ο Προμηθέας μπήκε μπροστά με 56-50, με καλάθι του Αρνόλντας Κουλμπόκα. Βέβαια, ούτε αυτό το προβάδισμα της πατρινής ομάδας άνοιξε τον ρυθμό αφού οι μάχες συνεχίστηκαν στις δύο πλευρές του γηπέδου. Mε το σκορ 60-59 ο Κουλμπόκα πήγε στη γραμμή των βολών όπου είχε 1/2 (61-59) κι ενώ απέμεναν 14’’ για την επίθεση του Άρη. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με κάρφωμα του Γκούντγουιν (61-61), ωστόσο ο Κουλμπόκα έδωσε τη νίκη στον Προμηθέα με εύστοχο τρίποντο 2,7’’ πριν από τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-31, 49-47, 64-61