Super League 2 : “Αέρας” από το γήπεδο του Μακεδονικού η ΑΕΛ

Παρότι προηγήθηκε, ο Μακεδονικός γνώρισε ανατροπή και ήττα με σκορ 1-3 από την ΑΕΛ στην 10η αγωνιστική της Super League 2, χάνοντας το αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων στην έδρα του.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλά στο παιχνίδι και απείλησαν νωρίς με μια προβολή του Σιμόνι υπό στενό μαρκάρισμα και εκτός ισορροπίας, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Ωστόσο, μόλις στο 8ο λεπτό, ο Μακεδονικός άνοιξε το σκορ με δράστη τον Αλέξανδρο Μπρατσιάνη: ο Τσουκάνης εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια θέση, ο Γαρύφαλλος κινήθηκε προς την μπάλα αλλά δεν κατάφερε να πάρει κεφαλιά, με τον Μπρατσιάνη να κοντρολάρει και, με σπουδαία περιστροφή και εκτέλεση με το αριστερό πόδι, να νικά τον Θεοδωρόπουλο για το 1-0 και το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην φετινή σεζόν.

Στο διάστημα που ακολούθησε, η ΑΕΛ προσπάθησε να κυκλοφορήσει ώστε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του οργανωμένου πίσω από την μπάλα Μακεδονικού, όμως τα αρκετά λάθη και οι κακές επιλογές στην τελική πάσα, δεν προβλημάτιζαν τους γηπεδούχους και τον Στέφανο Γουναρίδη.

Στο 28ο λεπτό, ωστόσο, μετά από εκτέλεση κόρνερ, οι «βυσσινί» διαμαρτυρήθηκαν προς τον διαιτητή Πουλόπουλο ότι η μπάλα είχε περάσει την γραμμή της εστίας σε τελείωμα επιτιθέμενου παίκτη, όμως ο ρέφερι της αναμέτρησης δεν συμφωνούσε. Ίδια ήταν η αρχική του τοποθέτηση και σε φάση «καρμπόν», δύο λεπτά αργότερα, όταν πρώτα η μπάλα πήγε στο δοκάρι και έπειτα ο Κούστα επεδίωξε να σκοράρει, με τους «πράσινους» να απομακρύνουν την απειλή. Δευτερόλεπτα μετά, ωστόσο, ο βοηθός Τζιουβάρας ενημέρωσε τον διαιτητή ότι κατά την εκτίμηση του η μπάλα είχε περάσει την γραμμή και η διαιτητική ομάδα υπέδειξε τη σέντρα, σημαίνοντας την ισοφάριση για την ΑΕΛ. Ακολούθησαν πολύ έντονες διαμαρτυρίες απ’ όλη την ομάδα και τον πάγκο του Μακεδονικού προς διαιτητή και βοηθό, ενώ και οι άνθρωποι της Λάρισας υπερασπίζονταν αντίστοιχα την υπέρ τους απόφαση, με την σχετική ένταση να διαρκεί τουλάχιστον οκτώ λεπτά και να ολοκληρώνεται με την επικύρωση της απόφασης για γκολ υπέρ της ΑΕΛ.

Αμέσως μετά τη σέντρα των παικτών του Μακεδονικού, οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν τη μπάλα, ο Κούστα υποδέχτηκε αυτήν μέσα στην περιοχή από δεξιά και με ωραίο σουτ νίκησε τον Γουναρίδη για μια ολική και άμεση ανατροπή στο 39′!

Ο Μακεδονικός προσπάθησε να απαντήσει πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, είχε δοκάρι στο 43′ σε κοντινή εκτέλεση του Σιμόνι ύστερα από κόρνερ, ενώ ο Αλβανός επιθετικός είχε και μια ακίνδυνη κεφαλιά σε ωραία σέντρα του Μπρατσιάνη στις καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μακεδονικός επέδειξε διάθεση να επιτεθεί και να ψάξει απαντήσεις, ολοκληρώνοντας την κυκλοφορία της μπάλας συνήθως με κάποια απειλητικά γεμίσματα, όμως η ΑΕΛ ευτύχησε να βρει και τρίτο γκολ στο 70ό λεπτό, θέτοντας γερές βάσεις για τη νίκη: από εκτέλεση κόρνερ, ο Παπαγεωργίου έκανε επαφή με τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα πήρε επικίνδυνη καμπύλη προς το δεύτερο και εκεί, στην προσπάθεια του να την διώξει σε κόρνερ ξανά, ο Μπρατσιάνη την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του, για το 1-3.

Παρά την διπλή αλλαγή με Μουγκουλούσι και Σαραντίδη, ο Μακεδονικός δεν βρήκε απάντηση, ενώ η ΑΕΛ είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο κλείσιμο του αγώνα, με τον Κοσονού να ολοκληρώνει με ένα πολύ δυνατό σουτ μια όμορφη αντεπίθεση, αλλά τον Γουναρίδη να αποκρούει εντυπωσιακά. To τελικό 1-3 σήμανε την πρώτη εντός έδρας ήττα για τον Μακεδονικό στο φετινό πρωτάθλημα.

Μακεδονικός (Γιώργος Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνη, Κοτταρίδης, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Ζαννάκης (65′ Σάντσεθ), Τσιλιγγίρης (76′ Μουγκουλούσι), Γαρύφαλλος (76′ Σαραντίδης), Σιμόνι

ΑΕΛ (Γιάννης Ταουσιάνης): Θεοδωρόπουλος, Καλουτσικίδης, Ηλιάδης, Πλέγας, Κοσονού, Θωμαΐδης, Παπαγεωργίου Κ., Αντράντα (56′ Νίνο), Μαυριάς (79′ Μαξιμένκο), Πεντρόσο (89′ Τσουμάνης), Κούστα (56′ Μιλτιάδης)