Super League 2 : Περίπατος της Νίκης Βόλου στη Φιλιππούπολη

Η Νίκη Βόλου «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο και δεν πλήρωσε με απώλεια βαθμών την κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου απέναντι σ’ έναν ελλιπή Απόλλωνα που πάλεψε όσο μπορούσε.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 23’ με τον Καλούση, μετά από λάθος του Μπάγιτς, με τη Νίκη να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 41’ όταν ο Τσουκαλάς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπακαρό από το σημείο του πέναλτι. Στο δεύτερο μέρος η βολιώτικη ομάδα ανέβασε στροφές και σε δέκα λεπτά είχε προλάβει να γυρίσει το ματς. Αρχικά ο Γαβριηλίδης ισοφάρισε στο 49’ ενώ στη συνέχεια ο Ροχάνο την έβαλε μπροστά στο σκορ. Το 3-1 έγραψε ο Μιράντα στο 81’ και το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Γαβριηλίδης με δυνατό, μακρινό σουτ.

Αγνώριστη παρουσιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη Βόλου, με τον ελλιπέστατο Απόλλωνα να εκμεταλλεύεται το λάθος του Μπάγιτς στο 23’ και να πετυχαίνει ένα ανέλπιστο γκολ, βάσει της εικόνας του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως δεν έφταναν με αξιώσεις και οργανωμένα στην περιοχή του νεαρού Μπακαρού που ένιωσε πίεση σε ελάχιστες στιγμές του πρώτου μέρους.

Χρειάστηκε να περάσουν 17 λεπτά για να απειλήσει ουσιαστικά η Νίκη, όταν στην κεφαλιά του Γαβριηλίδη, ο Κλιγγόπουλος έδιωξε με το κεφάλι πάνω στη γραμμή, ενώ η μπάλα κατευθύνονταν στο αριστερό “παραθυράκι” του Μπακαρού. Στην προηγούμενη φάση το σουτ του Μορέιρα μέσα από την περιοχή, κόντραρε σε αμυντικό του Απόλλωνα.

Στο 23’ οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Μπάγιτς και άνοιξαν το σκορ. Ο Σιατραβάνης γέμισε στην περιοχή, ο Μπάγιτς φάνηκε ότι θα μπλοκάρει εύκολα στον αέρα, όμως η μπάλα του έφυγε από τα χέρια, με τον Καλούση που καιροφυλαχτούσε να σπρώχνει με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ δεν στάθηκε ικανό να αφυπνίσει τους παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου που συνέχισαν να έχουν την ανούσια κατοχή αλλά χωρίς να φτάνουν με προϋποθέσεις στα καρέ του Μπακαρού. Παρά τη μέτρια εικόνα, η Νίκη έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση στο 40’ όταν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μιράντα. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Τσουκαλάς, όμως νικήθηκε από τον νεαρό Μπακαρό.

Η Νίκη σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο και γρήγορα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση. Από το πρώτο λεπτό της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι πολιόρκησαν τα καρέ του Μπακαρού και μόλις στο 49’ έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Δημητρίου γέμισε από τα αριστερά, με τον Γαβριηλίδη να ισοφαρίζει με κεφαλιά. Η Νίκη συνέχισε να πιέζει και στο 55’ ο Μιράντα εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του νεαρού πορτιέρε του Απόλλωνα και με κοντινό πλασέ πέτυχε το γκολ της ανατροπής.

Στη συνέχεια οι κυανόλευκοι επέβαλλαν πλήρως την ανωτερότητά τους και χωρίς να φορτσάρουν σημείωσαν ακόμη δύο τέρματα. Αρχικά ο Ροχάνο με σουτ από τη γωνία της μικρής περιοχής έγραψε το 1-3 στο 81’ και τέλος ο Γαβριηλίδης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με μακρινό σουτ στο 92’.

Απόλλων Λάρισας (Bαγγέλης Στουρνάρας): Μπακαρός, Αυλωνίτης, Καλούσης, Ποτόσογλου, Κλιγγόπουλος (51′ Χουμόλι), Χαλάτσης, Κοτσιανούλης, Ντουλγκέροφ, Μπαλογιάννης(85’ Διβανές), Σιατραβάνης, Ζαχαράκης (73′ Νούσιος).

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Δημητρίου, Ανδρέου, Δεληζήσης, Τσουκαλάς (84’ Μέτσε), Γαβριηλίδης, Κυριακίδης (78’ Παναγιωτίδης), Μπρούνο Μορέιρα (46′ Ροχάνο), Μιράντα (84’ Κριμιζάς), Σιαφά (67’ Τζιώρας).