Super League : “Καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο ο Άρης

Χάρη σε ένα εκρηκτικό πρώτο μισάωρο, στο οποίο πέτυχε δύο γκολ, ο Άρης νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης και προσπέρασε τον Βόλο στην 5η θέση.

Τα γκολ των Μανού Γκαρθία και Φαμπιάνο απ’ το πρώτο μέρος, έφεραν την επικράτηση για τους Θεσσαλονικείς που διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχαν τρίτο τέρμα με τον Καμάτσο στο τέλος.

Γκολ στην πρώτη τελική, γκολ στη δεύτερη ευκαιρία στο ματς ουσιαστικά και η δουλειά έγινε για τον Άρη. Οι «κίτρινοι» ήταν καλύτεροι απ’ τον Αστέρα Τρίπολης και κυρίως πιο ουσιαστικοί, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Όταν οι Αρκάδες αποφάσισαν να πάρουν περισσότερα ρίσκα, το 2-0 είχε διαμορφωθεί και δεν μπόρεσαν να «μπουν» σχεδόν ποτέ στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι σκόραραν και Τρίτη φορά στο τέλος για το 3-0 που «σφράγισε» τη νίκη τους.

Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου άφησε πίσω της την ήττα στο ντέρμπι απ’ τον ΠΑΟΚ, επέστρεψε στις νίκες και πήρε τρεις βαθμούς ίσως και ευκολότερα απ’ όσο θα περίμενε κόντρα στον φορμαρισμένο Αστέρα. Ο Μανού Γκαρθία πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του Άρη, ο Φαμπιάνο δέχτηκε την ασίστ του Νταρίντα κι έκανε το 2-0, για να «τελειώσει» γρήγορα το άγχος, με το δεύτερο μέρος να είναι διάστημα διαχείρισης και τελικά τρίτου τέρματος με τον Καμάτσο για το 3-0.

Το ματς άρχισε με τον Άρη να προσπαθεί να πάρει τα ηνία, χωρίς όμως να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Αστέρα Τρίπολης. Στο 8ο λεπτό ο Γκρέι δεν εκμεταλλεύτηκε την κάθε του Μαντσίνι, στην πρώτη υποψία ευκαιρίας. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική στο ματς ήρθε μετά το πρώτο τέταρτο (16’) και ήταν για τους φιλοξενούμενους, όταν μετά από σέντρα του Κρέσπι ο Μουνάφο πήρε την κεφαλιά, χωρίς να απειληθεί ο Κουέστα.

Οι ισορροπίες άλλαξαν τρία λεπτά μετά. Ήταν ο Άρης αυτός που στην πρώτη του τελική ουσιαστικά, έδειξε πως έχει κυνικότητα στο ματς. Ο Μανού Γκαρθία σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα των «κίτρινων», στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με συρτό σουτ εκτός περιοχής. Ένα τέρμα που άλλαξε τη ροή του ματς, καθώς ανάγκαζε τον Αστέρα να αλλάξει φιλοσοφία και προσέγγιση στο παιχνίδι.

Ο Παπαδόπουλος στο 23’ μπλόκαρε το σουτ του Νταρίντα και ακολούθησε ένα διάστημα χωρίς πολλές απειλές. Μέχρι να «χτυπήσει» εκ νέου κυνικά ο Άρης. Στο 32’ οι γηπεδούχοι πέτυχαν το δεύτερο γκολ τους. Ο Νταρίντα έδωσε… μισό γκολ στον Φαμπιάνο, με τον Βραζιλιάνο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ουσιαστικά προ κενής εστίας.

Η ψυχολογία ήταν πλέον ξεκάθαρα με τον Άρη που είχε διώξει το όποιο άγχος και την πίεση του γηπεδούχου. Οι Αρκάδες στο 40’ είχαν υποψία απειλής, όταν ο Κρέσπι σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Μαζικού, άλλαξε πορεία κι έφυγε έξω. Έτσι το πρώτο μέρος τελείωσε με το «καθαρό» προβάδισμα των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας ήταν πιο ανεβασμένος στον αγωνιστικό χώρο, με τον Άρη να έχει οπισθοχωρήσει. Στο 58′ ο Τιλίκα έκανε το πλασέ εκτός περιοχής και ο Κουέστα απλώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 63′ οι Αρκάδες βρήκαν δίχτυα με τον Ρεγκίς, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο Γκαρντάβσκι, ο οποίος τροφοδότησε τον Ισπανό ήταν εκτεθειμένος όταν έπαιρνε την μπάλα.

Ο Άρης διαχειριζόταν το προβάδισμά του, ωστόσο δεν ήταν απειλητικός. Μάλιστα, η πρώτη του τελική ήταν στο δεύτερο μέρος ήταν στο 74′ έπειτα από ένα σουτ του Νταμπό, το οποίο έφυγε άουτ. Οι κίτρινοι διαχειρίζονταν το προβάδισμα, ενώ έβρισκαν και χώρους στη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση. Σε μία από αυτές ο Άρης έκανε το 3-0, με τον Μαντσίνι να τροφοδοτεί τον Καμάτσο, ο οποίος βρήκε δίχτυα με σουτ.

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μαζικού, Ετεμπο, Μανού Γκαρθία (66’ Νταμπό), Νταριντα (77’ Νταρίντα), Μαντσίνι, Ματεο Γκαρσία, Γκρέι (70’ Καμάτσο).

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Μουνάφο (86’ Κωστέας), Ιγκλέσιας, Τιλίκα, Σίτο (76’ Ριέρα), Μπερτόγλιο (46’ Γκαρντάβσκι), Κρέσπι (86’ Καπίγια).