Serie A : Μαγικό το βράδυ Παρασκευής για τη Νάπολι, σκόρπισε στους πέντε…ανέμους τη Γιουβέντους! (vid)

Η Νάπολι απέδειξε γιατί είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος στην Ιταλία.

Οι “παρτενοπέι” διέλυσαν τη Γιουβέντους με 5-1 στο «Stadio Diego Armando Maradona» για την 18η αγωνιστική της Serie A, σε μία μοναδική παράσταση τίτλου.

Η Γιουβέντους δέχθηκε πέντε γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος για πρώτη φορά ύστερα από 30 χρόνια, με την άμυνα της Μεγάλης Κυρίας (είχε να δεχθεί γκολ 870 αγωνιστικά λεπτά) να καταρρέει απέναντι στην πυραυλοκίνητη επίθεση της Νάπολι.

Πριν συμπληρωθούν 40 λεπτά αγώνα οι «παρτενοπέι» είχαν ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων με σκόρερ τους Οσιμέν (14′) και Κβαρατσκέλια (39′), με τη Γιουβέντους να έχει ως μοναδική απάντηση το δοκάρι του Ντι Μαρία στο 21′. Ο Αργεντινός ήταν εκείνος που μείωσε στο 42′ κι έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, το γήπεδο… κατηφόρισε, με τη Νάπολι να επιβάλλει το ρυθμό της και να σημειώνει άλλα τρία γκολ με τους Ραχμάνι (55′), Οσιμέν (65′) και Ελμάς (72′), μέσα σε αποθέωση από το κοινό της, που βλέπει το όνειρο για το πρώτο σκουντέτο απ’ την εποχή του Ντιέγκο Μαραντόνα να πλησιάζει αγώνα με τον αγώνα, καθώς είναι πλέον στο +10 από τις Μίλαν (με ματς λιγότερο) και Γιουβέντους.

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι) : Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Κιμ, Ραχμάνι, Ρούι (70′ Ολιβέρα), Ανγκίσα, Λόμποτκα, Ζιελίνσκι (79′ Εντομπελέ), Πολιτάνο (46 ‘Έλμας), Όσιμεν (79′ Ρασπαντόρι), Κβαρατσχέλια (89’ Λοσάνο).

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι) : Σέσνι, Ντανίλο, Μπρέμερ, Σάντρο, Κιέζα (74′ Ίλινγκ Τζούνιορ), ΜακΚένι, Λοκατέλι (56′ Παρέδες), Ραμπιό (83′ Σοουλέ), Κόστιτς, Ντι Μαρία (Μιρέτι), Μίλικ (57′ Κεν).