Premier League : “Τορπίλη” η Μπράιτον, ανεβαίνει η Νότιγχαμ (vids)

Μαγική βραδιά στο Community, με τη Μπράιτον να…σκορπά στους τρεις ανέμους τη Λίβερπουλ και να την προσπερνάει στη βαθμολογία της Premier League.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ηττήθηκε με 3-0 εκτός έδρας από την Μπράιτον η οποία είναι πλέον στην 7η θέση και στο +2 από την 8η Λίβερπουλ.

Με τους Μαρτς και Ουέλμπεκ να υπογράφουν μια καθόλα κυριαρχική εμφάνιση, οι Γλάροι υποχρέωσαν τους Reds σε back-to-back τριάρα (3-0) στο πρωτάθλημα που τους άφησε πλέον να αγναντεύουν από το -8 την πρώτη τετράδα.

Μόλις στο 8′ φρόντισαν να προειδοποιήσουν τους φιλοξενούμενους σε μια προσπάθεια του Μαρτς, προτού η Λίβερπουλ απαντήσει με την σπουδαιότερη ευκαιρία της στο ματς με τελείωμα του Σαλάχ που εξουδετερώθηκε από τον Σάντσες (42΄). Από το πρώτο μέρος ωστόσο φαινόταν πως η Λίβερπουλ δεν είχε τρόπο για να σταθεί επάξια στο πλάνο που είχαν καταστρώσει οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είδαν τελικά την κυριαρχία τους να αποφέρει καρπούς στο β΄μέρος.

Μόλις στο 47′ Μιμιτόμα έπιασε προ εκπλήξεως την αντίπαλη άμυνα και σέρβιρε στον Μαρτς που άνοιξε το σκορ προ κενής εστίας. Το προβάδισμα της Μπράιτον χαντάκωσε τη Λίβερπουλ που δεν μπορούσε να αντιδράσει με ψυχραιμία και τελικά το πλήρωσε έξι λεπτά αργότερα. Έπειτα από κάθετη του Φέργκιουσον, ο Μαρτς έφυγε κατά μέτωπο με την εστία και εκτέλεσε με φανταστικό σουτ από το ύψος της περιοχής για το 2-0.

Η Λίβερπουλ δεν έδειχνε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού πως διέθετε αποθέματα για να επιστρέψει το ματς, με μοναδική εξαίρεση μια προσπάθεια του Χάκπο στο 80΄που εξουδετερώθηκε και πάλι ωστόσο από τον Σάντσες. Σαν μην έφτανε μάλιστα αυτό, η Μπράιτον βρήκε τρόπο για να προσθέσει το κερασάκι στην τούρτα. Δυο λεπτά αργότερα ο Γουέλμπεκ θυμήθηκε τον παλιό καλό του εαυτό κι αφού χόρεψε με «σομπρέρο» τον Γκόμες, εκτέλεσε άψογα τον Άλισον για το 3-0.

Την ίδια ώρα, η Φόρεστ πέτυχε πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη με διαφορά δύο γκολ με πρωταγωνιστή τον Μπρέναν Τζόνσον που σκόραρε δις.

Η Λέστερ που έχει να κερδίσει από τις 12 Νοεμβρίου συμπλήρωσε τέσσερις ήττες στην σειρά. Η Φόρεστ κατάφερε να νικήσει για δεύτερη σερί αγωνιστική μετά το διπλό στην έδρα της Σαουθάμπτον (0-1). Πρωταγωνιστής ο Μπρέναν Τζόνσον που πήρε δύο ασίστ από τον Μόργκαν Γκιμπς – Γουάιτ και έδωσε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του Στιβ Κούπερ. Πρώτο γκολ στο 57ο λεπτό (1-0) και δεύτερο στο 85ο λεπτό όπου καθάρισε το ματς. Με με το ματς στο 0-0, ο Χαρβει Μπαρνς έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 14ο λεπτό και στο 50ο λεπτό για να βάλει μπροστά τις «Αλεπούδες…»