Super League : Μοιρασιά στη Λαμία

Λαμία ήθελε να πάρει βαθμολογική ανάσα και να φύγει από την προτελευταία θέση, ο Ατρομητος ήθελε να πλησιάσει στο -1 από την 6άδα αλλά τελικά καμία εκ των δύο ομάδων δεν πέτυχε αυτό που ήθελε, αφού η μεταξύ τους αναμέτρηση έληξε ισόπαλη με σκορ 1-1.

Η Λαμία είδε τον Ατρόμητο να τη σοκάρει στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Ροτάριου, βρήκε την απάντηση στην έναρξη του δευτέρου μέρους με τον Κορνέζο και πίεσε για την ανατροπή, ωστόσο η αποβολή του Γκοράνοφ τους… έκοψε τη φόρα με το τελικό 1-1 να κρίνεται δίκαιο.

Στους 11 βαθμούς ανέβηκε η Λαμία που παραμένει χωρίς νίκη εδώ και 3,5 μήνες στο πρωτάθλημα, στους 23 ο Ατρόμητος και στο -3 από την πρώτη εξάδα και τον Βόλο.

Τεράστια μάχη με τον Λεβαδειακό εκτός έδρας δίνει την επόμενη αγωνιστική η Λαμία, υποδέχεται τον Ολυμπιακό ο Ατρόμητος.

Ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε μια καλή ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κεσχρίντα έκανε την σέντρα, ο Ρομπάιγ το σουτ από κοντά, αλλά μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

Μόλις στο 8ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Έρλινγκμαρκ έκανε μια βαθιά μπαλιά στον Ρομπάιγ, αυτός έδωσε στον Κιάρτανσον το πλασέ του οποίου το έβγαλε αρχικά ο Σαράνοφ αλλά ο Ροτάριου πήρε το ριμπάουντ και σε κενή εστία σκόραρε για το 1-0!

Η Λαμία δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 18’. Ο Βέργος έκανε μια ωραία μπαλιά, ο Μανούσος το πλασέ το οποίο όμως ήταν αδύναμο, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Γιαννιώτης. Συνολικά στο πρώτο ημίχρονο ο Ατρόμητος ήταν πιο επικίνδυνος, με τη Λαμία να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να φτιάξει καλές φάσεις προς την εστία του Γιαννιώτη, ο οποίος ήταν… παρατηρητής κυρίως και δεν χρειάστηκε να επέμβει σε κάποιο σημείο (1-0).

Σέντρα στο δεύτερο μισό και πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού η Λαμία κέρδισε κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπεχαράνο και ο Κορνέζος που «νίκησε» τον Στρούγγη στον αέρα, έστειλε στο 47′ με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το επιμέρους χρονικό διάστημα, πήραν τα «ηνία» και συνεχίζοντας με το 4-2-3-1 που ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο, ήταν εμφανές πως «πατούσαν» καλύτερα στο γήπεδο.

Το παιχνίδι λοιπόν συνεχίζονταν σε ανάλογο τέμπο, όπου οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι, χάρις στους Σλίβκα, Μπεχαράνο πήραν τον «άξονα» και εκμηδένιζαν τους κινδύνους για τα καρέ τους, ενώ ακόμη και όταν οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λίγα μέτρα (ως επί το πλείστων μετά από γρήγορο παιχνίδι του Ρομπάιγ), η Λαμία δεν απειλούνταν ουσιαστικά αφού τα στόπερ της είχαν σωστές τοποθετήσεις. Ωστόσο και για εκείνη έλειπε το κάτι παραπάνω για να «φτιάξει» «καθαρή» φάση και η αναμέτρηση κυλούσε αντίστοιχα.

Υπό αυτές τις συνθήκες μπήκαμε στο 70′, όπου μετά από αρκετή ώρα ο Ατρόμητος απείλησε ουσιαστικά τον Σαράνοφ όταν η μπάλα «στρώθηκε» στον Φριντζόσον που σούταρε αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από τη συμβολή των δοκών.

Κάπου εκεί η Λαμία «φρέσκαρε» τον άξονά της με την είσοδο του Τζανδάρη και έβαλε κλασικό «δεκάρι» πίσω από τον Βέργο (τον Ντε Βινσέντι), ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 79′ σε ένα πιο επιθετικό σχήμα, καθώς το 4-3-3 έγινε, με με τους Τζαβίδα, Κωτσόπουλο, περισσότερο 4-4-2 και ήταν εμφανές ότι και οι δύο ομάδες έψαχναν το γκολ/νίκης.

Στο 81′ ωστόσο διαφοροποιήθηκαν τα δεδομένα, καθώς οι γηπεδούχοι έμειναν τότε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γκοράνοφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Παντελίδης έβαλε αμέσως τον Σιμόν για να πάει στο δεξί άκρο της άμυνας και έστειλε τον Βασιλαντωνόπουλο αριστερά, ενώ η διάταξη της ομάδας του ήταν 4-4-1. Αυτόματα κάπου εκεί μπήκε στην…ορολογία της αναμέτρησης ο όρος «διαχείριση», ο Ατρόμητος πήρε τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι πήγε (και) στη δύναμη αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Λαμία (Σάββας Παντελίδης) : Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Κορνέζος, Τζανετόπουλος, Γκοράνοβ, Σλίβκα, Νούνες, Μπεχαράνο, Μανούσος, Ρόμανιτς, Βέργος (83′ Σιμόν).

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηισαίας, Στρούγγης, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Ρομπαίγ (85′ Τζοβάρας), Ροτάριου, Φριντγιόνσον, Κιάρτανσον.