Γ Εθνική : Νίκη με…buzzer beater ο Ποσειδών Μηχανιώνας! (vid)

Σπουδαία νίκη στο τελευταίο κυριολεκτικά δευτερόλεπτο πέτυχε σήμερα ο Ποσειδών Μηχανιώνας, στα πλαίσια της εμβόλιμης 11ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Αυτή ήταν η έκτη φετινή νίκη των “κυανολεύκων”, που ανέβηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Ορφέας Ξάνθης δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη νίκη μακριά από την έδρα της, αν και παρέμεινε έστω και οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Μπάμπη Χατζημεστη που μπήκε δυνατά και με ένα σουτ βολίδα από 30 μέτρα μόλις στο 6ο λεπτό ο αρχηγός Λάζαρος Μαυρόπουλος άνοιξε το σκορ γράφοντας το 0-1.

Στο 31′ διαγώνιο σουτ του Κώστογλου πέρασε λίγο άουτ και τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο, στο 41′ το παιχνίδι ήρθε στα ίσια με τον Ξανθόπουλο να εκτελεί φάουλ και τον Καλλίδη με πλασέ να ισοφαρίζει.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις με τους γηπεδούχους όμως να έχουν ελαφρά πρωτοβουλία. Στο 60′ σουτ του Ξανθοπούλου απέκρουσε ο Γιουργούσης και στο 90+5′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ξανθοπούλου, ο Λαγόντζος με πλασέ διαμόρφωσε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ποσειδών Μηχανιώνας (Άγγελος Ζαζόπουλος) : Κυριακίδης, Καλλίδης (73′ Πάνος), Λαγόντζος, Τραχανάς, Καλαμπάκας (73′ Ντόκου), Τεμερτζόγλου, Προύντσης (73′ Ταουσάνης), Κωστίκος (62′ Κανέλλης), Ξανθόπουλος, Αλτιντζής, Κυζίλης

Ορφέας Ξάνθης (Μπάμπης Χατζημεστής) : Γιουργούσης, Τζαμπαχαλήμ, Κατρανίτσας, Παπαστεφάνου, Παπαδόπουλος, Αμανατίδης (90′ Καλαϊτζόπουλος), Κουκουρίγκος (90′ Κριέζης), Αχμέτ (65′ Μουστάκης), Τορομανίδης, Πασχαλάκης.