Bundesliga : Απίστευτη “εξάρα” της Βόλφσμπουργκ, φορτσάτη επέστρεψε στη δράση η Άιντραχτ (vids)

“Μαγικό” σκορ από τη Βόλφσμπουργκ κόντρα στη δεύτερη της βαθμολογίας Φράιμπουργκ, την ώρα που Άιντραχτ και Ουνιόν επικρατούσαν στις έδρες τους.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, άπαντες περίμεναν ένα σπουδαίο ντέρμπι ανάμεσα στην 7η Βόλφσμπουργκ και την 2η Φράιμπουργκ. Όμως οι γηπεδούχοι είχαν άλλα στο μυαλό τους. Η ομάδα του Νίκο Κόβατς έκανε το απόλυτο παιχνίδι, το καλύτερό της μακράν και διέλυσε την Φράιμπουργκ με 6-0.

Η καλή μέρα από νωρίς φαίνεται και μόλις στο 1ο λεπτό έγινε το 1-0 για την Βόλφσμπουργκ με τον Βίμερ να βγαίνει στην κόντρα και να πλασάρει σωστά τον Φλέκεν. Το δεύτερο γκολ ήρθε και πάλι με πρωταγωνιστή τον Αυστρακό, ο οποίος έβγαλε με εξαιρετική ασίστ στον Βιντ ο οποίος σκόραρε με το κεφάλι. Πριν συμπληρωθούν 40 λεπτά στο πρώτο μέρος ήρθε και το 3ο γκολ πάλι με τον Βίντ με προβολή και μάλιστα με το γόνατο.

Στο δεύτερο μέρος όχι απλά δεν άλλαξε τίποτα, αλλά θα μπορούσε να πει κανείς πως ήταν σαν με καρμπόν βγαλμένο. Μόλις στο 55′ ήρθε το 4-0 για τους “λύκους” με σκόρερ τον Γκέρχαρντ σε αντεπίσθεση άψογη. Με τον ίδιο τρόπο, με αντεπίθεση δηλαδή και πλασέ του Μπακού αυτή τη φορά, έγινε και το 5-0 για τους πράσινους, το το “κερασάκι” στην τούρτα να έρχεται στο 4ο λεπτό του έξτρα χρόνου από το πέναλτι του Βάλντσμιντ.

Την ίδια ώρα, με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το 2023 η Άιντραχτ, η οποία επικράτησε 3-0 της Σάλκε και ανέβηκε μόνη δεύτερη στη βαθμολογία της Bundesliga, στο -5 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Σημαντικότατο τρίποντο στη μάχη της παραμονής πήρε η Μπόχουμ, η οποία επικράτησε 3-1 της Χέρτα, αφήνοντάς τη στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Ο Τουσάρ σκόραρε για τους πρωτευουσιάνους στο 11′ αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR, ενώ στο 22′ ο Χόφμαν άνοιξε το σκορ για την Μπόχουμ. Ο Σλότερμπεκ έκανε το 2-0 στο 44′ και ο Χόφμαν σκόραρε ξανά στο 57′, για το 3-0, ενώ ο Σερντάρ απλώς μείωσε για το τελικό 3-1 στο 87′.

Η Ουνιόν Βερολίνου πήρε τεράστια νίκη με ανατροπή και δύο γκολ στα τελευταία λεπτά επί της Χόφενχαϊμ (3-1), πιάνοντας στους 30 βαθμούς τις Φράιμπουργκ και Άιντραχτ. Ο Σιεμπατσέου αστόχησε σε πέναλτι στο 25′ και ο Μπεμπού σκόραρε για το προβάδισμα της Χοφενχάιμ στο 43′, ενώ η Ουνιόν ισοφάρισε στο 73′ με τον Ντοέκι και τελικά πήρε το μεγάλο τρίποντο με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να σκοράρει ξανά, στο 90ό λεπτό.

Τέλος στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Στουτγκάρδη και Μάιντς, με τον Έλληνα κεντρικό αμυντικό, Κωνσταντίνο Μαυροπάνο, να αγωνίζεται σε ολόκληρο το παιχνίδι.