Handball Premier : Άνετη νίκη του ΠΑΟΚ στο κλειστό της ΧΑΝΘ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας εκτός έδρας της ΧΑΝΘ με 24-37, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Ο “δικέφαλος” μπήκε δυναμικά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Παπάζογλου άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1 ενώ στη συνέχεια συνέβαλε με δύο τέρματα στο σερί του ΠΑΟΚ και μαζί με τα γκολ των Κουκμίση και Τσαμουρίδη το σκορ διαμορφώθηκε σε 1-5. Στη συνέχεια μεγάλωσε κι άλλο το προβάδισμα των «ασπρόμαυρων» και μετά από πέντε συνεχόμενα τέρματα από τους Δημήτρη Τριανταφυλλίδη, Καβουσανάκη, Δούγια και δύο του Αποστόλου, το σκορ πήγε στο 3-13. Μετέπειτα, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα με τους Κουκμίσης, Τάσος Τριανταφυλλίδης και κυρίως τον Αποστόλου να κρατούν την διαφορά στους δέκα πόντους, μέχρι και το 10-20. Αυτό άλλαξε όταν οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το σκορ ημιχρόνου σε 11-20.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο μέρος του αγώνα, ο Δημήτρης Τριανταφυλλίδης έκανε το 11-21 και ο Τσαμουρίδης το 12-22. Στη συνέχεια οι παίκτες της ΧΑΝΘ έκλεισαν την ψαλίδα του σκορ, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, αντίθετος ανέκτησαν το χαμένο έδαφος και με το παραπάνω. Ο Καβουσανάκης έκανε το 21-29 και λίγο αργότερα με ένα σερί τεσσάρων τερμάτων ο Δικέφαλος πήγε το σκορ από το 22-30 στο 22-34 με ένα εύστοχο πέναλτι και ένα ακόμη γκολ από τον Κουκμίση και άλλα δύο τέρματα από τους Τσαμουρίδη και Καβουσανάκη.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το προβάδισμα του ΠΑΟΚ να φτάνει στα 13 τέρματα και τον πίνακα του σκορ να γράφει 24-37.