Handball Premier : Ντέρμπι με τα όλα του στην Πυλαία, νικητής ο Δούκας

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΣΕ Δούκα που κατάφερε να περάσει από τη Μίκρα επικρατώντας της Πυλαίας με 31-29, για τη 15η αγωνιστική της Handball Premier.

Με επιθετικό πλουραλισμό ο Δούκας περιόρισε τους γηπεδούχους και πήρε τους δυο βαθμούς. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Οι παίκτες του Γιώργου Χαλκίδη προηγήθηκαν με 0-3, όμως η Πυλαία ισοφάρισε σε 8-8 και το ημίχρονο έκλεισε 14-14.

Στο δεύτερο μισό, οι φιλοξενούμενοι με επι μέρους σκορ 1-6 προηγήθηκαν στο 48’ με 5 γκολ (20-25), όμως η Πυλαία πλησίασε και πάλι σε απόσταση αναπνοής 24-25. Παναγιώτου, Γκάσεβιτς και Στεφανίτσης ανέλαβαν δράση με τους «μπλε» να οδηγούνται στην επικράτηση (29-31).

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 3-6, 5-7, 8-10, 10-11, 14-14(ημχ.), 16-16, 18-19, 20-22, 21-25, 25-27, 29-31.
Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 6-5 Πέναλτι: 3/4-0/2.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Ζαφείρης 2, Μανωλούδης 3, Μέτσης, Καραγκιοζόπουλος 8, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 4, Ορφανουδάκης, Μπάτζιος 2, Αλεξανδρίδης 7, Κυριακίδης, Σιγγιριδης, Αθανασιάδης, Πορανίδης, Αλατσατιανος, Στογιάνοβιτς, Σεϊρεκίδης 3.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 4, Παγιάτης 3, Τσακουρίδης 3, Παναγιώτου 4, Γερουλάνος 5, Αναστασίου, Ντούνης, Γιάντσα 3, Χαριτωνίδης, Κολεζάκης, Κοβάνης 1, Γκασεβιτς 4, Κολλυρης, Στεφανίτσης 4.