H Αναγέννηση Καρδίτσας “λύγισε” τη Βέροια με σκόρερ τον Κλάους

Νικηφόρα συνέχισε η Αναγέννηση Καρδίτσας τη φετινή της προσπάθεια στο πρωτάθλημα της Super League 2 (1ος όμιλος) επικρατώντας το απόγευμα της Κυριακής (29/1) της Βέροιας με 1-0.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας για την 13η αγωνιστική με τον Αθανασιάδη να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (23′) μετά από σέντρα του Σταμόπουλου και προβολή από κοντά στο δεύτερο δοκάρι του “χρυσού” όπως αποδείχτηκε σκόρερ της Αναγέννησης.

Από την άλλη πλευρά, η Βέροια είχε τις στιγμές της στο ματς, όμως οι ευκαιρίες που δημιούργησε δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ, με αποτέλεσμα να παραμείνει στην 11η θέση της βαθμολογίας.

Στα αρνητικά της αναμέτρησης, ο σοβαρός κατά πως φαίνεται τραυματισμός του Βασίλη Φασίδη, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος στο 23ο λεπτό και εκφράζονται φόβοι για ρήξη χιαστού…

Το φιλμ του αγώνα όπως το περιγράφει το karditsalive :

Στο 12′ λεπτό ο Κοζορώνης εκτέλεσε κόρνερ, ο Δημόπουλος έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά μόλις άουτ.

Στο 23′ ο Σταμόπουλος σέντραρε και ο Αθανασιάδης με προβολή από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 30ο λεπτό ο Γιάκος έδωσε στον Μπάλλα εκείνος δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 32′ ο Κοζορώνης σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στο 44′ ο Κοζορώνης εκτέλεσε κόρνερ, ο Γκόλιας έπιασε την κεφαλιά, η οποία ήταν άστοχη.

Στο 52′ ο Γιάκος έκανε την παράλληλη σέντρα, όμως ο Αθανασιάσης δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα προς τα δίχτυα.

Στο 75′, ο Μπελεβώνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Κολλαράς έκανε την κεφαλιά, όμως ο Τσέλιος με εντυπωσιακή απόκρουση κράτησε το μηδέν, ενώ στην επαναφορά η κεφαλιά του Γιουκούδη πέρασε άουτ.

Στο 84′ ο Μπλέτσας σέντραρε ο Ιωάννου έκανε την κεφαλιά όμως ο Τσέλιος απέκρουσε.

Στο 85′ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι μετά από κεφαλιά του Περδίκη.

Στο 92ο λεπτό ο Κολλαράς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Τσέλιος, Αναστασόπουλος, Σκόνδρας, Γκόλιας, Δημόπουλος, Σταμόπουλος, Κοζορώνης, Μπάλλας (84′ Πρίκας), Γιάκος (90+2′ Κάρδαρης), Ελιβέλτο (84′ Θεολόγης Β.), Κλάους (75′ Μπάτροβιτς)

ΝΠΣ Βέροια (Σπύρος Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Ντουμάνης (67’ Παπαχρήστος), Μπλέτσας, Μουχάλης, Περδίκης, Κολλαράς, Μπελεβώνης (77’ Κατσούκης), Ελευθεριάδης (67’ Ιωάννου), Γιουκούδης, Φασίδης (24’ λ.τ. Μανωλιούδης), Μπουόλι