Volley League : Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άθλο 3-1 και διατήρησε το +5 από ΠΑΟ και ΠΑΟΚ

Με πρωταγωνιστές τους Τόντσεκ Στερν και Αλέν Παγιένκ αλλά και κατά διαστήματα τον Ραφαήλ Κουμεντάκη νίκησε τον Άθλο Ορεστιάδας με 3-1 σετ και πανηγύρισε την 11η νίκησε 12 αγώνες πρωταθλήματος ανεβαίνοντας έτσι στους 32 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε διαφορά των 5 πόντων από τον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ που ακολουθούν με 27 στην 2η θέση.

Ο Άθλος Ορεστιάδας πάλεψε τον αγώνα, κατάφερε να ισοφαρίσει 1-1 σετ χάρις την πίεση στο σερβίς αλλά όταν ο Ολυμπιακός ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση και στο μπλοκ δεν είχε απαντήσεις. Ηταν όμως μία πολύ καλή εμφάνιση παρότι δεν έδωσε κάποιο βαθμό. Ο Άθλος παρέμεινε στην 7η θέση και στους 11 βαθμούς μαζί με τον Πήγασο.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και να κάνουν εύκολα το λάθος. Εφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 11-11 αλλά το σερβίς του Γκουστάβο έφερε σερί 5-0 για τον Ολυμπιακό που σκοράρισε διαδοχικά με τους Χανδρινό, Στερν και Παγιένκ, ενώ ο Χανδρινός σταμάτησε με δύο μπλοκ ισάριθμες φορές τον Ριζόπουλο για το 16-11. Η διαφορά συντηρήθηκε και το σετ έκλεισε εύκολα για τον Ολυμπιακό 25-19.

Ο Άθλος με αγωνιστικό θράσος και με πάθος κυνήγησε το 2ο σετ και δικαιώθηκε. Προηγήθηκε δειλά με τον Κάιο 9-8 και αργότερα με τον Γκένοφ και τον άσσο του Ριζόπουλου 11-9. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 13-13 με τον Παγιένκ και προηγήθηκε και 17-16 με το χαμένο σερβίς του Γκλανστόουν αλλά ο Άθλος βρήκε αντίδοτο με το σερβίς του Κασαμπαλή. Ο πρώην πασαδόρος του Ολυμπιακού πέτυχε και άσσο και οικοδόμησε συνολικό σερί 4-0 για το 20-17. Με τον αέρα τριών πόντων και τους Ριζόπουλο, Γκένοφ να είναι ανίκητοι στο φιλέ ο Άθλος συντήρησε τη διαφορά και το σετ έκλεισε 25-21 με τον άσσο του Αλγκούλ.

Ο Ολυμπιακός πείσμωσε από το 3ο σετ και στο ενδεχόμενο να μπει σε περιπέτειες ανάλογες του Α γύρου πίεσε στο σερβίς με τον Κουμεντάκη. Με δύο άσσους του Αλεξανδρουπολίτη ακραίου ο Ολυμπιακός ξέφυγε 10-7. Προηγήθηκε κόκκινη κάρτα στον Κουμεντάκη στο 4-1. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας σε όλο το σετ και με τους Στερν, Κουμεντάκη να σκοράρουν κράτησαν τη διαφορά και έκλεισαν το σετ με μπλοκ του Δαλακούρα για το 25-21.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Ολυμπιακός και στο 4ο σετ με το σερβίς του Στερν να εκτοξεύει τη διαφορά στο 4-1. Παρόλα αυτά ο Άθλος το πάλεψε όσο μπορούσε μένοντας κοντά στο σκορ μέχρι 11-10. Ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο την πίεση του στο σερβίς με τον Παγιένκ να σημειώνει άσσο και με συνολικο σερί 5-0 έκανε το 16-10 και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε ο αγώνας. Με το χαμένο σερβίς του Κασαμπαλή έκλεισε ο αγώνας 25-20 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Βελώνης, Γεράνιος, Παρατηρητής: Ιορδανίδης, Επόπτες: Μαλλιάρα, Σαμοθράκης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.