Serie A : “Ξέσπασε” στη Σαλερνιτάνα η Γιουβέντους (vid)

Κανένα απολύτως περιθώριο να αμφισβητήσει την κυριαρχία της άφησε στη Σαλερνιτάνα η Γιουβέντους.

Οι Σέρβοι καθάρισαν για τη Γιουβέντους! Με τον Βλάχοβιτς να σκοράρει δις και τον Κόστιτς να προσθέτει άλλο ένα, η Γηραιά Κυρία πέρασε με το εμφατικό 3-0 από την έδρα της Σαλερνιτάνα, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρεις διαδοχικές απώλειες στη Serie A.

Κάπως έτσι, οι «μπιανκονέρι» έφτασαν τους 26 βαθμούς και ανέβηκαν στη 10η θέση, με τους γηπεδούχους να μένουν στη 16η με 21 και στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη, γράφοντας την τέταρτη ήττα τους στα έξι τελευταία ματς.

Το ματς στο ξεκίνημά του δεν είχε τον καλύτερο δυνατό ρυθμό, με αρκετά μαρκαρίσματα και λάθη εκατέρωθεν. Ο Ραμπιό γλίτωσε τη δεύτερη κίτρινη πριν το 20λεπτο, με τη Γιουβέντους να… χαμογελά λίγα λεπτά αργότερα όταν ο Μιρέτι ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Καβίλια, με τον… μετρ στις εκτελέσεις πέναλτι Βλάχοβιτς (14/15 εύστοχα) να ανοίγει το σκορ στο 26ο λεπτό.

Αυτό το γκολ έδωσε καλό ρυθμό στο ματς, με τους «μπιανκονέρι» να βρίσκουν στο φινάλε του ημιχρόνου και δεύτερο τέρμα, με τον Κόστιτς να εκμεταλλεύεται τη σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα και με προβολή από τη μικρή περιοχή να γράφει το 2-0 για να βάλει στέρεες βάσεις νίκης για την ομάδα του.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους δε, η Γιουβέντους βρήκε και τρίτο γκολ, με τον Βλάχοβιτς να σκοράρει με υπέροχο πλασέ για να γράψει το 3-0 στο 47’ και να… τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι. Το ματς είχε κριθεί από νωρίς, με τον Ντι Μαρία να χάνει την ευκαιρία να σκοράρει και αυτός, όταν το εξαιρετικό τελείωμά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με τον ρυθμό να πέφτει δραματικά στο φινάλε και το σκορ να μένει ως έχει.