Handball Premier : Μεγάλο διπλό παραμονής για την Πυλαία

«Διπλό»- παραμονής στην έδρα των Βριλησσίων πήρε ο ΑΕΣΧ Πυλαίας με 28-21 στην 18η αγωνιστική της Handball Premier.

Στη κρισιμότερο ίσως ματς της χρονιάς και για τις δύο ομάδες η Πυλαία παρουσιάστηκε αποφασισμένη και πιο έτοιμη απέναντι στα Βριλήσσια, έχοντας σε καλή ημέρα τον τερματοφύλακα Μοισίγιεφ.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος έκαναν ένα εξαιρετικό β’ ημίχρονο, αφού έκαναν επιμέρους σκορ 17-9!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 12-11 στο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ και ξέμειναν από επιθετικές επιλογές, παρά τον Πέτρο Στάθη που έβαλε κάποια σημαντικά γκολ από την περιφέρεια.

Η ομάδα της Πυλαίας έφτασε τους 11 πόντους (10η θέση), ξεπερνώντας τα Βριλήσσια που έμειναν στους 10 (11η θέση), ενώ έχουν ευνοικό πρόγραμμα με παιχνίδι κόντρα στη ΧΑΝΘ και εντός έδρας ματς με τον Ιωνικό Αffidea, εκτός από το γεγονός ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας υπερτερούν με δύο νίκες επί των Βριλησσίων.

Από την άλλη πλευρά τα Βριλήσσια βρίσκονται πλέον με την πλάτη στον τοίχο και με το ένα πόδι στην Α2 Ανδρών, αφού για να μείνουν στην κατηγορία πρέπει να κάνουν 2-3 μεγάλες νίκες στα ματς που απομένουν με Αερωπό (εκτός), Διομήδη (εντός), Δούκα (εντός) και ΠΑΟΚ (εκτός).

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 4-4, 7-6, 9-9, 12-11 (ημχ), 12-14, 13-16, 15-19, 18-21, 18-26, 21-28
Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/3-3/5

Βριλήσσια (Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Βλάχος 3, Τόμπρος 1, Πανταζής, Αντωνιάδης, Γιάκιτς, Καραμασιώτης, Ζαρίκος 2, Χερουβείμ 3, Βαμβακάς 3, Χουρσουντιάν 5, Στάθης 4, Χάλαρης, Κιουλτζίδης, Τσαμούρης.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Μανωλούδης 4, Μέτσης 2, Καραγκιοζόπουλος 7, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 3, Μοϊσίγεφ, Μπάτζιος 3, Αλεξανδρίδης 4, Σιγγιρίδης, Αλατσατιάνος, Στογιάνοβιτς, Σεϊρεκίδης 2, Παλάσκας 2, Αντωνιάδης, Ζαφείρης 1.