Γ Εθνική : “Αλώβητη” η Αγία Παρασκευή στο Γάζι

Ο Αλμυρός παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στην Αγία Παρασκευή, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 στο Γάζι, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Για τέταρτο σερί παιχνίδι οι Γαζανοί αγνοούν το «τρίποντο», σημειώνοντας την 4η φετινής του ισοπαλία στο πρωτάθλημα, ενώ έφτασαν τους 19 βαθμούς.

Το συγκρότημα του Μανώλη Σουτζή άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Μπάσιτς έβγαλε την κάθετη πάσα στον Πιερτζιακόμι και ο δεύτερος έβγαλε την σέντρα με τον Κατσικοκέρη να πιάνει το σουτ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αραμπατζή κάνοντας το 1-0.

Η χαρά της Κρητικής ομάδας κράτησε περίπου λιγότερο από ένα δεκάλεπτο, καθώς στο 41′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με ψηλοκρεμαστό σουτ του Κατσερή για το 1-1, που έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Στο 55′ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μιχαηλίδη πάνω στον Πιερτζιακόμι, ενώ στο 63′ ο Κοιλιάρας λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από απευθείας εκτέλεση κόρνερ, όμως το δοκάρι δεν του έκανε την χάρη!

Ο Αλμυρός είχε το έλεγχο του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν καλά τις θέσεις τους και την συγκέντρωση του στο αμυντικό κομμάτι έτσι ώστε να εξασφαλίσουν ότι θα φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από το Ηράκλειο, κάτι που δημιούργησε προβλήματα στον Αλμυρό, ο οποίος τελικά δεν κατάφερε να τους απειλήσει στην επανάληψη.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων μάλιστα, η Αγία Παρασκευή είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Κοντοέ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κασνέτση.

Αλμυρός Γαζίου (Μανώλης Σουτζής): Χανιωτάκης, Παγώνης, Κοιλιάρας, Μπέριος, Ξενοκτιστάκης (65′ Κιουλτζόπουλος), Ενγκουέμ, Φυτόπουλος, Πιερτζιακόμι, Μπάσιτς (72′ Αρσενίδης), Αγαπάκης (65′ Αμαραντίδης), Κατσικοκέρης (81′ Μπανβό)

ΑΟ Αγίας Παρασκευής (Πάρης Κωνσταντακόπουλος): Αραμπατζής, Κόλλιας, Χατζίου, Κοντοές, Μιχαηλίδης, Γιαννόπουλος, Καλογεράς, Σταμούλης (67′ Κασνέτση), Κατσερής (89′ Κωτσάκης), Μπουτσικάρης (81′ Μπότος), Δακτυλίδης