Γ Εθνική : “Χρυσός” βαθμός κόντρα στο δεύτερο της βαθμολογίας Μαρκό για τον Πόρο

Σημαντικό βαθμό στην μάχη που δίνει να κρατηθεί στην κατηγορία πήρε στην έδρα του Μαρκό ο Πόρος μένοντας στο 0-0.

Η ομάδα του Ηρακλείου συνεχίζει τη μάχη για παραμονή (στη 12η θέση με 15 βαθμούς), την ώρα που οι “πράσινοι” έχασαν έδαφος στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης, καθώς η διαφορά από την πρωτοπόρο Θύελλα Ραφήνας αυξήθηκε στους τέσσερις βαθμούς.

Ο Πόρος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 5ο λεπτό «φώναξε» για πέναλτι, σε ανατροπή του Μέμου από τον Τσίκλο, όμως ο Καπίρης διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 10ο λεπτό ο Πόρος έχασε μια ακόμα ευκαιρία με τον Καλαμιώτη να σουτάρει δυνατά από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα όμως να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βουτσέλα.

Ένα λεπτό αργότερα το Μαρκό πήγε να επωφεληθεί από το λάθος Αυγουστάκη – Ζαφείρη, όμως ο Κράσι δεν πρόλαβε την μπάλα.

Στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι χτύπησαν ξανά με τον Σουλελέ, όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο. Στο 25′ το Μαρκό απείλησε με φάουλ Νατσιόπουλου από δεξιά, γυριστή κεφαλιά του αφύλακτου Σουλελέ από το πρώτο δοκάρι, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ζαφείρη.

Ο Πόρος αντέδρασε στις ευκαιρίες και στο 28’ ο Μέμος σούταρε από δεξιά μέσα στην περιοχή, όμως ο Βουτσελάς έδιωξε.

Λίγο πριν βγει το ημίχρονο οι «μπλε» διαμαρτυρήθηκαν για δεύτερο πέναλτι, όμως και πάλι ο Καπίρης δεν έδειξε την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα του Μουστάκη πάνω στον Καλαμιώτη.

Στο 43ο λεπτό ο Πόρος έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 0-1, όταν ο Μέμος σέντραρε από αριστερά, ο Καλαμιώτης αμαρκάριστος έβαλε την προβολή με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Ο Πόρος μπήκε και πάλι καλύτερα στο δεύτερο μέρος και έχασε ευκαιρία με τον Μέμμο, ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Η ομάδα του Γιάννη Χατζησεβαστού είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο 64’ μετά από ωραίο συνδυασμό ο Μέμμος και πάλι σούταρε έξω από την περιοχή με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μπλοκάρει.

Στο 80’ ήταν η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος για το Μαρκό, με τον Κράσι να σουτάρει και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Ζαφερίρη.

Στο 86ο λεπτό ο Πόρος είχε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 0-1 με τον Καστελλιανάκη να προσπαθεί με λόμπα να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως η μπάλα βρήκε στην έξω πλευρά του δοκαριού και κατέληξε άουτ.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης με τον Πόρο να παίρνει ένα σημαντικό βαθμό στην έδρα του Μαρκό, έχοντας πολλά παράπονα από την διαιτητική τριάδα.

ΓΣ Μαρκό (Γιάννης Σιλεβίστας) : Βουτσελάς, Μουστάκης, Λαμπρόπουλος, Τσίκλος, Μουσταφίδης, Μπελέρη (65′ Γκέζος), Κράσι, Γκίκα (88′ Πίκουλας), Σουλελές (46′ Βασιλειάδης), Νατσιόπουλος, Φουάσης (46′ Φλώρος)

ΑΟ Πόρου (Γιάννης Χατζησεβαστός) : Ζαφείρης, Καλαϊτζάκης, Μπάμπης, Παπαδομιχελάκης, Αυγουστάκης, Κουτάντος, Σένκα (75′ Γροσδάνης), Καλαμιώτης, Καστελλιανάκης, Μέμμος, Φρόκου (90+1′ Λεόν)