Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός, πέρασε και από τη Βαλένθια (vid)

Ο Ολυμπιακός επιβλήθησε εκτός έδρας της Βαλένθια με 92-85, πήρε τη ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο στο ΣΕΦ και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Ευρωλίγκας.

Βασιζόμενοι στην περιφερειακή τους ευστοχία, οι γηπεδούχοι «έχτισαν» με το… καλησπέρα μια διαφορά 14π. (23-9 στο 8’). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε.. Πίεσε στην άμυνα, κυκλοφόρησε καλά τη μπάλα και με επιθετικές αιχμές τους Κώστα Παπανικολάου και Ταρίκ Μπλακ κατάφερε να ισοφαρίσει (25-25) στο 14’. Ωστόσο, η ομάδα μας αποσυντονίστηκε και πάλι… Δεν είχε «καθαρό» μυαλό στην επίθεση, έκανε πολλά αβίαστα λάθη, είχε κενά στην άμυνα και η Βαλένθια την «τιμώρησε» ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφοράς στους 15π. (45-30). Τελικά με ένα σερί 5-0 δια χειρός ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός μείωσε στους 10π. (45-35).

Στην επανάληψη η ομάδα μας εμφανίστηκε μεταμορφωμένη και με γεμάτες μπαταρίες! Με σούπερ άμυνα, καλή κυκλοφορία της μπάλας και περιφερειακή ευστοχία (με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να κάνει τη διαφορά και στις δύο πλευρές του γηπέδου), έφερε τα πάνω κάτω (50-52 στο 26’) και έκλεισε την 3η περίοδο στο +7 (58-65). Δεν σταμάτησε, όμως, εκεί… Συνέχισε –με τον καταπληκτικό- Παπανικολάου να «χτυπά» από την περιφέρεια και αύξησε τις αποστάσεις στους 15π. (58-73) στο 34’.

Με ρεσιτάλ τριπόντων η Βαλένθια μείωσε στους 6π. (69-75 στο 36’), όμως, με ένα προσωπικό σερί 5-0 ο Σάσα Βεζένκοφ επανέφερε την τάξη (69-80 στο 37’). Οι γηπεδούχοι δεν εγκατέλειψαν τη μάχη (82-88, 28.2’’ για τη λήξη), όμως, ο Ολυμπιακός (παρά τις χαμένες βολές) διατήρησε τον έλεγχο και έφτασε στο διπλό.

Δεκάλεπτα: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92.