Bundesliga : Εμφατική νίκη με…φόντο την Ευρώπη για τη Μάιντς (vid)

Η Μάιντς ήταν αποτελεσματική και επικράτησε με 4-0 της Μπορούσια Μεχενγκλάντμπαχ στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 22ης αγωνιστικής στη Μπουντεσλίγκα.

Η Μπορούσια μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Κυκλοφόρησε τη μπάλα με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα όμως στις δύο καλύτερες ευκαιρίες της σε αυτό το διάστημα την τελική προσπάθεια έκανε ένας αμυντικός μέσος. Ο Κονέ απέτυχε να νικήσει τον Τσέντνερ σε δύο περιπτώσεις, πρώτα στο 18′ και στη συνέχεια στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Αντίθετα η Μάιντς αξιοποίησε την καλύτερη στιγμή της στο πρώτο ημίχρονο και μετά από σέντρα ακριβείας του Ντα Κόστα το σκορ άνοιξε με κεφαλιά ο Λι στο 25ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν σημαντικά την απόδοσή τους στην επανάληψη και έφτασαν στο 2-0 στο 49ο λεπτό. Ο Αζόρκ με το πρώτο γκολ του στο πρωτάθλημα Γερμανίας στο 72ο λεπτό και ο 17χρονος Βάιπερ με το πρώτο της καριέρας του στη Μπουντεσλίγκα διαμόρφωσαν το τελικό 4-0 για τη Μάιντς.