Serie A : Έκανε το…χρέος της η Ίντερ (vid)

Με γκολ των Μκταριάν και Λαουτάρο Μαρτίνεζ, η Ίντερ νίκησε τη Λέτσε και επέστρεψε στη δεύτερη θέση της Serie A.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν μόνο μία τελική προσπάθεια προς την εστία και αυτό, αν μη τι άλλο, ήταν καλό για τους γηπεδούχους. Το αρνητικό για αυτούς ήταν πως ούτε οι ίδιοι είχαν πολλές φάσεις σε αυτό το διάστημα, αλλά είχαν τουλάχιστον το προβάδισμα. Και το είχαν από το 29ο λεπτό, όταν ο Γκόσενς έφυγε στην αντεπίθεση και έδωσε στον Μπαρέλα, ο οποίος με ωραία προσπάθεια έστρωσε στον Μχιταριάν που πλάσαρε όπως έπρεπε για το 1-0.

Αυτό ήταν το αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο και από εκεί και πέρα οι Νερατζούρι μπήκαν στο δεύτερο για να κλειδώσουν και τη νίκη και το πέτυχαν στο 53′ με τον Λαουτάρο, ο οποίος εκτέλεσε αμέσως μετά το γύρισμα του Ντάμφρις από δεξιά. Το σκορ, επομένως, έγινε 2-0 και στη συνέχεια όλα ήταν απλά για τους Νερατζούρι, οι οποίοι επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα στη Μπολόνια.

Η Ιντερ πήγε στους 50 βαθμούς και είναι μόνη στη 2η θέση, στο +2 από τη Λάτσιο και στο +3 από τη Μίλαν, ενώ η Λέτσε παρέμεινε στο +9 από τη ζώνη του υποβιβασμού και δεν δείχνει, τουλάχιστον μέχρι στιγμής, να κινδυνεύει.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι) : Ονάνα, Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Ντάμφρις (78′ Ντ’Αμπρόζιο), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (78′ Γκαλιαρντίνι), Μχιταριάν (71′ Μπρόζοβιτς), Γκόσενς (91′ Τζανότι), Λαουτάρο (71′ Λουκάκου), Τζέκο.

Λέτσε (Μάρκο Μπαρόνι) : Φαλκόνε, Ζεντρί, Τούια (65′ Ρομανιόλι), Ουμτιτί, Πετσέλα, Γκονζάλες (82′ Χέλγκασον), Χιούμλαντ, Μαλέ (57′ Μπλιν), Στρεφέτσα (57′ Ουντίν), Ντι Φραντσέσκο (82′ Μπάντα), Σισέι.