Γ Εθνική : Βαθμό με…buzzer beater ο Ιάλυσος!

Ισόπαλοι με σκορ 2-2 αναδείχθηκαν Ιάλυσος και ΑΟ Πυλίου, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής στον 4ο όμιλο.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στις αρχές κάθε ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Το ισόπαλο αποτέλεσμα διατήρησε τον Ιάλυσο μέσα στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ ο ΑΟ Πυλίου βρίσκεται οριακά πάνω από αυτή, με την αγωνία για τις δύο ομάδες όσον αφορά την παραμονή τους στην κατηγορία να συνεχίζεται.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον ΑΟ Πυλίου, καθώς οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στον 2ο λεπτό, με τον Βουκομάνοβιτς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από λάθος του Ανδρούτσου και πλασέ του Χατζηνικολάου (1-0).

Οι ποδοσφαιριστές του Ιάλυσου επηρεασμένοι από την ψυχρολουσία του γκολ που δέχθηκαν, χρειάστηκαν λίγα λεπτά για να συνέλθουν και από το 13ο λεπτό πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, παρότι οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο.

Οι «τοξοβόλοι» απείλησαν με την κεφαλιά του Κονέ (13ο λεπτό), έπειτα από κόρνερ του Γεωργιάδη και με πλασέ του Εμπουμπά (34ο λεπτό), όμως και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο ΑΟ Πυλίου στο 35ο λεπτό είχε τη δικιά του ευκαιρία, με το σουτ του Τουργαΐδη να κοντράρει σε αμυνόμενους και στο 41ο λεπτό ο ΓΑΣ Ιάλυσος έφτασε στην ισοφάριση.

Ο Γεωργίου με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Εμπουμπά που με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Τοπουζλή, κάνοντας το 1-1 για τους «τοξοβόλους», με τον σκόρερ να μην πανηγυρίζει το γκολ σεβόμενος το πέρασμα του από τον ΑΟ Πυλίου και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με γκολ για τους φιλοξενούμενους. Στο 49ο λεπτό ο Μαυρόπουλος με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ανδρούτσου κάνοντας το 2-1 για τον ΑΟ Πυλίου.

Το γκολ ανάγκασε τον Ιάλυσο να βρει στην επίθεση ψάχνοντας την ισοφάριση, με συνέπεια να αφήσει χώρους στην άμυνα του.

Οι «τοξοβόλοι» απείλησαν στο 54ο και 62ο λεπτό με τον Δελαπόρτα και στο 63ο λεπτό με τον Μπουσμπίμπα, όμως οι προσπάθειες τους δεν είχαν αποτέλεσμα.

Ο ΑΟ Πυλίου είχε τις δικές του στιγμές για να διευρύνει το προβάδισμα του στο 58ο, 68ο και 76ο λεπτό, με τους Δρόσο, Χατζηβασίλη και Κότζα να είναι άστοχοι.

Στο 90ο λεπτό, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τοπουζλή και στο 92ο λεπτό οι γηπεδούχοι λυτρώθηκαν, φτάνοντας στην ισοφάριση, με την κοντινή κεφαλιά του Πατσίλη να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Ιάλυσος Ρόδου (Παναγιώτης Σπάρταλης) : Ανδρούτσος, Καραγεώργης, Γεωργιάδης (51′ Δελαπόρτας), Μπουσμπίμπα, Εμπουμπά, Γιώργου, Κονέ (33′ λ.τ. Γεωργίου), Τερζίου, Μαχαιράς, Χατζηνικόλας, Σάββας (81′ Πατσίλης).

ΑΟ Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος) : Τοπουζλής, Μπέρτος, Παναγιωτόπουλος, Μπριλάκης, Μαυρόπουλος, Κότζα, Βουκομάνοβιτς (90+3′ Συντυχάκης), Δρόσος, Χατζηβασίλης, Δρόσος (90+3′ Σκέντζος), Τουργαΐδης (82′ Κατσέλης), Χατζηνικολάου (67′ Τάσιος).