Έχασε τη συνοχή του την τελευταία περίοδο και ηττήθηκε στη Γαλλία ο Παναθηναϊκός (vid)

Πάλεψε, αλλά στο τέλος δεν είχε λύσεις. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο Μονακό με 84-70 και έφτασε τις έξι σερί ήττες για το 8-19.

Οι πράσινοι έκαναν ένα πολύ καλό ματς μέχρι το 30′ όμως στην τέταρτη περίοδο ”κόλλησαν”, με τη Μονακό να παίρνει διψήφια διαφορά.

Από το 64-57 στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 77-59 μέσα σε περίπου 6′, για το 17-10 στην βαθμολογία.

Ντιαλό και Λόιντ έκαναν μεγάλη ”ζημιά” στον Παναθηναϊκό με 18 πόντους έκαστος. Από πλευράς ”πράσινων”, Πονίτκα και Λι προσπάθησαν με 11 και 9 πόντους αντίστοιχα, ενώ 10 (4/11 σουτ) είχε ο Μπέικον. Όλα αυτά χωρίς τους τραυματίες Ουόλτερς, Αγραβάνη, Γκουντάιτις, με τον Σαμοντούροβ να παίρνει χρόνο συμμετοχής.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, με τον Πονίτκα να κάνει το 8-9. Η Μονακό βρήκε γρήγορα τις ”απαντήσεις” και προσπέρασε στο σκορ, κυρίως με σκορ από τον Ντιαλό. Το σκηνικό δεν άλλαξε, με το 13-10 να γίνεται 21-14, με τους ”πράσινους” το μόνο που καταφέρνουν να είναι η μείωση του σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου με 21-17.

Το σκηνικό άλλαξε γρήγορα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο Λόιντ μπήκε στην επιθετική εξίσωση των γηπεδούχων. Την ίδια στιγμή, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει σκορ για σχεδόν 2′, διάστημα το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Μονακό για το +11 (36-25). Το 42-30 έγινε 42-36 με τρίποντα από Τόμας και Λι, σκορ που έμελλε να μείνει μέχρι το ημίχρονο.

O Παναθηναϊκός -και μαζί ο Μπέικον- βγήκε πιο αποφασισμένος στο τρίτο δεκάλεπτο και αυτό αποτυπώθηκε άμεσα και στην εικόνα του ματς, αλλά και στο σκορ. Το 51-51 ήρθε μετά από 10 πόντους του Αμερικανού, με τους ”πράσινους” να δείχνουν ότι μπορούν να γίνουν πιο ανταγωνιστικοί. Ακόμα κι έτσι, όμως οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να φτάσουν στο +7 (64-57) στο 30′.

Ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 0/1 σουτ σε 3′, την ώρα που η Μονακό με το ζόρι σκόραρε 4 πόντους (68-57). Και κάπου εκεί, το ματς ολοκληρώθηκε πρόωρα, με τους φιλοξενούμενους να χρειάζονται σχεδόν 5′ για να σκοράρουν, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 77-59. Τα τελευταία λεπτά είχαν γίνει διαδικαστικού χαρακτήρα για το τελικό 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-36, 64-57, 84-70

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 6, Οκόμπο 12 (2/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 λάθη), Μονέκε 3 (6 ριμπάουντ), Λόιντ 18 (4/6 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ, Ντιάλο 18 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά 4, Στραζέλ, Χολ 5 (5 ριμπάουντ), Τζέιμς 11 (4/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα).

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 9 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (2/2 δίποντα), Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 8 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1), Τόμας 9 (2), Σαμοντούροβ 4, Μπέικον 10 (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Πονίτκα 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 6 (2), Μαντζούκας.