Serie A : Στην 7η θέση με σπουδαίο “διπλό” η Τορίνο (vid)

Με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών στα μισά του πρώτου μέρους, η Τορίνο πέρασε από το Via del Mare και ανέβηκε στην 7η θέση, που δίνει εισιτήριο για το Conference League της νέας περιόδου.

Το εξαιρετικό φεγγάρι στο οποίο βρίσκεται επιβεβαίωσε για ένα ακόμη παιχνίδι η Τορίνο. Η “γκρανάτα” ήταν εξαιρετική και πέρασε από την έδρα της Λέτσε (0-2) για να πλησιάσει ακόμη περισσότερο την έκτη θέση και την Αταλάντα.

Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι δεν αγχώνονται ιδιαίτερα, αφού έχουν χτίσει διαφορά ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Νωρίς πήρε προβάδισμα η Τορίνο στο ματς, με τον Σίνγκο στο 20ο λεπτό να κάνει το 1-0, ύστερα από ασίστ του Μίραντσουκ. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί οι φιλοξενούμενοι και τρία λεπτά αργότερα ο Σανάμπρια διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή.

Στη συνέχεια του αγώνα η Λέτσε κυκλοφορούσε την μπάλα και είχε τον έλεγχο, χωρίς ωστόσο να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Τα νεύρα δεν έλειψαν από το ματς, με τους παίκτες των δυο ομάδων να αρπάζονται και ο ρέφερι να δίνει κόκκινες κάρτες στον πάγκο.

Οι δύο ομάδες κάπως έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα της Τορίνο (2-0). Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τη Λέτσε να έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο, προσπαθώντας να βρει χώρους για να απειλήσει, ωστόσο η άμυνα της Τορίνο εξουδετέρωνε όλες τις φάσεις.

Λέτσε (Μάρκο Μπαρόνι) : Φαλκόνε, Γκάλο, Γκέντρι, Ουμτιτί, Μπασκιρότο, Ζοάν Γκονζάλεθ (77′ Μπαντά), Μπλιν, Χιούμλαντ (54′ Μαλέ), Ντι Φραντσέσκο (46′ Ουντίν), Στεφέτσα (87′ Πέρσον), Σισέι (46′ Κολόμπο)

Τορίνο (Ιβάν Τζούριτς) : Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μπουοντζόρνο, Γκραβιλιόν (81′ Τζιτζί), Σουρς, Ρικάρντο Ροντρίγκεζ (78′ Βοϊβόντα), Σινγκό (60′ Αλίνα), Ίλιτς, Λινέτι (59′ Ρίτσι), Ράντονιτς, Μίραντσουκ (81′ Αντόπο), Σανάμπρια