Conference League : “Περίπατος” της Φιορεντίνα στην Τουρκία, συνεχίζει τη ξέφρενη πορεία η Λεχ Πόζναν (vids)

Ήταν το ξεκάθαρο φαβορί και το επιβεβαίωσε στην Τουρκία η Φιορεντίνα.

Οι “βιόλα” πέρασαν με το εμφατικό 1-4 από το Eylul της Σίβασπορ και πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Conference League, εκεί όπου θα βρεθούν η Γάνδη (πέρασε χθες με το ίδιο σκορ από την έδρα της Μπασάκσεχιρ) αλλά και η Λεχ Πόζναν, που φέτος είναι η χρονιά της στην Ευρώπη.

Οι Ιταλοί βρήκαν τέρματα από τους Καμπράλ, Μιλένκοβιτς και Καστροβίλι, ενώ το τρίτο γκολ ήταν με τη…βοήθεια του Δημήτρη Γούτα, ο οποίος ήταν άτυχος καθώς σκόραρε εις βάρος της ομάδας του. Στο 15′ ο έτερος Έλληνας της τουρκικής ομάδας, ο Χάρης Χαρίσης τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή.

Την ίδια ώρα, οι Πολωνοί είχαν εύκολο έργο στη Σουηδία κόντρα στη Τζουργκάρντεν, χάρη στα γκολ των Μαρτσβίνσκι, Κβεκβεσκίρι και Σκόρας, τα δύο τελευταία στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στη Σλόβαν και τη Βασιλεία οδηγήθηκε στην παράταση, με τους Ελβετούς να επιστρέφουν μετά το εις βάρος τους 2-0 του πρώτου ημιχρόνου! Εκεί το σκορ παρέμεινε ως έχει και στα πέναλτι, οι Ελβετοί πήραν το εισιτήριο πρόκρισης χάρη στον εκπληκτικό Χιτς που απέκρουσε δύο εκτελέσεις των Σλοβάκων.

Τα αποτελέσματα των επαναληπτικών αγώνων της φάσης των «16»

Μπασάκσεχιρ – Γάνδη  1-4 [1-1]
Τζουργκάρντεν – Λεχ Πόζναν  0-3 [0-2]
Σίβασπορ – Φιορεντίνα  1-4 [0-1]
Σλόβαν Μπρατισλάβας – Βασιλεία  2-2, 1-4 πεν [2-2]

Γουέστ Χαμ – ΑΕΚ Λάρνακας (22.00) [2-0]
Άλκμααρ – Λάτσιο (22.00) [2-1]
Νις – Σέριφ Τιράσπολ (22.00) [1-0]
Βιγιαρεάλ – Άντερλεχτ (22.00) [1-1]