Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για το Αιγάλεω

Νικηφόρα και με χαμόγελα ολοκλήρωσε τον Α γύρο του πρωταθλήματος της Super League 2 το Αιγάλεω, καθώς με δύο γκολ του Ανδρέα Βλαχομήτρου οι “κυανόλευκοι” επικράτησαν 2-0 της Προοδευτικής στο Κερατσίνι.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση το City πέρασε νικηφόρα από το γήπεδο του Κερατσινίου και με σκόρερ τον Ανδρέα Βλαχομήτρο πανηγύρισε την 4η φετινή του νίκη, κόντρα στους “βυσσινί” που αγωνίστηκαν για πρώτη φορά με τον Απόστολο Χαραλαμπίδη στον πάγκο τους.

Οι παίκτες του Θωμά Γράφα μπήκαν αποφασισμένοι στην αναμέτρηση και σκοράροντας μόλις στο 4ο λεπτό επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, απέναντι σε μια Προοδευτική, η οποία δεν κατάφερε να απειλήσει καθόλου την εστία του Δημήτρη Σκαφίδα.

Ο Ανδρέας Βλαχομήτρος στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα έπειτα από πάσα του Τσιλιγκίρη, με εύστοχο πλασέ νίκησε τον Αστρά και έδωσε το προβάδισμα στο City.

Γκολ ψυχολογίας για το Αιγάλεω, καθώς με που πριν προλάβουν να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι, πέτυχε νέο γκολ με τον Βλαχομήτρο, ο οποίος στο 23′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έγραψε το 2-0 ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους της ομάδας.

Στην επανάληψη το Αιγάλεω διαχειρίστηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το σκορ. Με κοντινές γραμμές και καλή κυκλοφορία της μπάλας το City έφθασε κοντά και σε τρίτο γκολ χάνοντας ευκαιρίες με τους Τσιλιγκίρη και Κωστανάσιο.

Προοδευτική (Απόστολος Χαραλαμπίδης) : Αστράς, Καρίκι, Νικόλης (41′ Ντασιώτης), Πότσι, Μεγαρίτης (77′ Αγγελόπουλος), Παυλίδης, Κονσεϊσάο, Καπνίδης, Ευθυμίου (54′ λ.τ. Πίσσας), Φαζός, Μάντιτς (46′ λ.τ. Γιανννιτσάνης)

Αιγάλεω (Θωμάς Γράφας) : Σκαφίδας, Σκεντεράι (87′ Νικολακόπουλος), Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Τσίτσαρης, Μπαστιάνος (65′ Κωστανάσιος), Σταματάκης (65′ Πολυχρόνης), Κολλάς, Τσιλιγκίρης (87′ Καμαρά), Βλαχομήτρος (73′ Δημούτσος)