Νέο τρίποντο για την “αναγεννημένη” Επισκοπή! (photos)

Χάρη σε γκολ στα τελευταία λεπτά από τον Αλέξη Κούτσια η Επισκοπή κατάφερε να επιβληθεί στο κρητικό ντέρμπι του Ηροδότου στην Αλικαρνασσό, κατακτώντας τη νίκη με 1-0.

Όπως και στο παιχνίδι με την ΑΕΚ Β, ο επιθετικός της Επισκοπής ήταν αυτός που έστειλε τη μπάλα αυτή τη φορά στο βάθος της εστίας του Ηροδότου, χαρίζοντας έτσι στην ομάδα του μια νέα πολύτιμη νίκη η οποία όπως αποδεικνύεται, έχει επιστρέψει ανανεωμένη στις υποχρεώσεις της μετά τη διακοπή. Άλλωστε με αυτή τη νέα νίκη η Επισκοπή δείχνει ότι θα κάνει μια μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο γύρο για ν’ ανατρέψει το σκηνικό και να μπορέσει να εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία.

Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν από τον έλεγχο της Επισκοπής η οποία ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο έχασε μεγάλες ευκαιρίες για ν’ ανοίξει νωρίτερα το σκορ.

Στο 13’ ο Βουκελάτος έδωσε στον Αραμπατζή, που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Γκόλοβιτς να αποκρούει σωτήρια.

Τεράστια ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα για την Επισκοπή, με τον Βουκελάτο από καλό σημείο να κάνει το σουτ, με τον Γκόλοβιτς να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση.

Νέα ευκαιρία για την Επισκοπή στο 21’, όταν μετά από ωραία ενέργεια του Σταθόπουλου, εκείνος έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε, με τον Ηρόδοτο να αγγίζει το 1-0 στο 43’ με τον Ντότη να κάνει το σουτ, ωστόσο ο Ψαρράς πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση!

Τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου λίγο πριν το τέλος, με τον Αραμπατζή από κοντά να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στην επανάληψη, ο Ηρόδοτος είχε την πρώτη φάση, όταν μετά από σέντρα του Έλιοτ, ο Μάρκοβιτς πήρε τη κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία για την Επισκοπή στο 55’ με τον Βουκελάτο να κερδίζει τον Λεβιτσανίν στο σπριντ, πάτησε περιοχή, με το σουτ να περνάει εκτός. Στο 68’ ο Ηρόδοτος είχε μια ευκαιρία, με τον Έλιο να κάνει ένα σουτ υπό πίεση, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 83′ η Επισκοπή ανοίγει το σκορ. Μετά από πάσα του Κρίκλοου, ο Κούτσιας με προβολή νικάει τον Γκόλοβιτς, για το 0-1 των φιλοξενούμενων. Αυτή ήταν η τελευταία φάση του αγώνα, με τον Ηρόδοτο να γνωρίζει την ήττα και πλέον δυσκολεύει ακόμη περισσότερο το έργο του για παραμονή. Δεύτερη σερί νίκη για την Επισκοπή, που ελπίζει…

δείτε φωτογραφίες στο grandsport.gr

Ηρόδοτος (Ηλίας Φυντάνης) : Γκόλοβιτς, Γρηγορόπουλος (50′ Χαλκιαδάκης), Πιτσόλης, Ντούμπια, Ελιο, Λεβικανίν, Ντότης, Φερνάντεζ, Μάρκοβιτς.

ΠΑΕ Επισκοπή (Κώστας Ανυφαντάκης): Ψαρράς, Πολίτης, Κούτσιας, Σκεντεράι, Κεφαλάς, Νταμπίζας, Αμπαφού (56’ Εμπουέλε), Αραμπατζής, Σταθόπουλος (75’ Τσιλεδάκης), Παπαδόπουλος, Βουκελάτος (65’ Κρίκλοου)