“Χτίζει” σερί η Καλαμάτα, 2-0 την Παναχαϊκή

Την τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Καλαμάτα καθώς επιβλήθηκε με 2-0 της Παναχαϊκής στην Πάτρα, στην εμβόλιμη 18η αγωνιστική στον νότιο όμιλο της Super League 2.

Η Μαύρη Θύελλα χτύπησε στην αρχή του αγώνα (2’) με κεφαλιά του Λουπάνο και στο τέλος (89’) με τον Άλβες και για πρώτη φορά στη σεζόν πέτυχε τρίτο σερί τρίποντο υποχρεώνοντας παράλληλα τους κοκκινόμαυρους στην πρώτη τους εντός έδρας ήττα.

Η Καλαμάτα πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό καθώς στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση της κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Βασιλόγιαννης έβγαλε βαθιά σέντρα και ο Λουπάνο κέρδισε τους αμυντικούς της Παναχαϊκής στον αέρα κάνοντας με κεφαλιά το 0-1 μόλις στο 2ο λεπτό.

Με την ψυχολογία του υπέρ της σκορ η Μαύρη Θύελλα έδειξε να διαχειρίζεται άνετα το ματς μέχρι το 22ο λεπτό όταν ο Ανδρέας Τάτος διαπληκτίστηκε με τον Λαρέα και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Ρεντίφη.

Όπως ήταν επόμενο η Παναχαϊκή κέρδισε μέτρα στο γήπεδο προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Η πρώτη μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 36ο όταν ο Τριμμάτης έκοψε την μπάλα από δεξιά αλλά ο Αλεξόπουλος με τον Μπουρλάκη δεν πρόλαβαν να κάνουν την προβολή.

Ο Γκεοργκιέφσκι βλέποντας την πίεση αποφάσισε να ρίξει στο παιχνίδι τον Παπατόλιο αντί του Πασά. Στο 40’ οι κοκκινόμαυροι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση όταν ο Χαντί έκανε το κόρνερ και ο Λαρέα έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Ταΐρης επενέβη πάνω στη γραμμή.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με την Παναχαϊκή να πιέζει αλλά να μην μπορεί να βρει διαδρόμους και να γίνει απειλητική πέρα από κάποια στημένα και σουτ από απόσταση.

Αντίθετα η Καλαμάτα ήταν αυτή που είχε μεγάλη φάση για δεύτερο γκολ όταν ο Ρόβας στο 59ο λεπτό βγήκε στην κόντρα και προσπάθησε με λόμπα να κρεμάσει τον Θεοδωράκη που ήταν εκτός εστίας αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 65ο λεπτό η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε όταν ο Τρίμματης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή καθώς κράτησε το Ρόβα που έβγαινε με ταχύτητα σε μια ακόμη αντεπίθεση.

Η Καλαμάτα με σωστή αμυντική λειτουργία κράτησε τους γηπεδούχους μακριά από την εστία και κατάφερε να χτυπήσει για δεύτερη φορά στο 89ο λεπτό όταν ο Παπατόλιος άνοιξε την μπάλα στον Άλβες που έφυγε στην αντεπίθεση και πλάσαρε για το 0-2, χωρίς μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι.

Παναχαϊκή (Σούλης Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Τοπάλ (58’ Μυτίδης), Τσακμάκης, Λαρέα, Στεργίδης (7’ λ. τρ. Τριμμάτης), Κωνσταντακόπουλος (33’ Χαντί), Τσιάρας, Ν. Καρακλάιτς, Λινάρδος, Μπορλάκης, Αλεξόπουλος.

Καλαμάτα (Ίλτσο Γκεοργκιόσκι): Ταΐρης, Λιποράσε, Μπαξεβάνος, Λουπάνο, Μόζερ, Ματέους (89’Αρναρέλης), Καραγκούνης, Τάτος, Βασιλόγιαννης (85’ Κωνσταντινόπουλος), Πασάς (39’ Παπατόλιος), Ρόβας (86’ Μπουλλάρι).