Πέρασε και από το AEL FC Arena η Αναγέννηση και έκανε το 5×5

Mια ακόμη νίκη για την Αναγέννηση Καρδίτσας, που βρίσκεται σε παρατεταμένη περίοδο φορμαρίσματος, έχοντας ήδη φτάσει τις πέντε σερί νίκες.

Η ομάδα της Θεσσαλίας έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση του 1ου ομίλου της Super League 2, την ώρα που ο Ηρακλής Λάρισας παραμένει κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

H αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, με τους “κυανόλευκους” να κάνουν μεν μια καλή προσπάθεια (ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος), έχασαν όμως το ματς και στρέφουν την προσοχή τους στο Κυριακάτικο ματς στη Ρόδο με τον Διαγόρα που έχει τον χαρακτήρα του «τελικού».

Η Αναγέννηση Καρδίτσας άνοιξε στο σκορ στο 9′ με προβολή από τον Στέφανο Αθανασιάδη. Στην αρχή της φάσης εκτελέστηκε κόρνερ από τον Κοζορώνη, την κεφαλιά πήρε ο Γιάκος στο πρώτο δοκάρι και στο δεύτερο δοκάρι ο σκόρερ από κοντά δεν αστόχησε.

Ο Ηρακλής στο 27′ είχε με δοκάρι σε κεφαλιά του προωθημένου Λαγωνίδη και την μπάλα να διώχνει πάνω στη γραμμή ο τερματοφύλακας της Καρδίτσας την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή.

Στο 37′ για την ΑΣΑ, απευθείας χτύπημα φάουλ του Κοζορώνη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 45’ ο Πολίτης έκανε το 0-2 σε ένα κομβικό σημείο του πρωταθλήματος, με κοντινό πλασέ, από πάσα του Μπούζα.

Στην επανάληψη ο Ηρακλής συνέχισε να έχει την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει παρά την προσπάθεια που έκανε.

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Κάσας (80′ Συρεγγέλας), Κέρι (85′ Ζαφειρίου), Χατζής, Λαγωνίδης, Καμπέρης, Μπαλαμώτης, Μπόσιο, Μπάμης, Χριστίδης (73′ Τασιούλης), Γκουγκούδης (85′ Λεσάϊ).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Τσέλιος, Δημόπουλος, Γκόλιας, Αναστόπουλος, Κοζορώνης, Λαγός, Μπούζας (67′ Μπάλλας), Γιάκος (80′ Αλιατίδης), Ελιβέλντο (87′ Κορέλας), Πολίτης (87′ Θεολόγης), Αθανασιάδης (67′ Μπάτροβιτς).