Bundesliga : Φοβερό ματς στο Vonovia, ο Μαυροπάνος νίκησε τον Σταφυλίδη! (vid)

Η Στουτγκάρδη νίκησε 3-2 εκτός έδρας την Μπόχουμ και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα στην μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Ο Ιάπωνας Ίτο άνοιξε το σκορ στο 14′ διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου. Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με γκολ για τους γηπεδούχους, καθώς στο 57′ ο Στόγκερ με πέναλτι έκανε το 1-1. Η χαρά των γηπεδούχων δεν διήρκησε πολύ, καθώς στο διάστημα 60′-63′ η Στουγκάρδη πέτυχε δύο γκολ με τους Γκιρασί και Βάνομαν, κάνοντας το 1-3. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 85ο λεπτό ο Χόφμαν από ασίστ του Φόρστερ.

Η Στουτγκάρδη προερχόταν από 5 παιχνίδια, στα οποία είχε απολογισμό μόλις έναν βαθμό! Είχε να κερδίσει από τις 18 Φεβρουαρίου, όταν επικράτησε 3-0 της Κολωνίας. Από την άλλη, η Μπόχουμ, η οποία παρέμεινε στο επικίνδυνο… μαξιλαράκι των 26 βαθμών, ηττήθηκε μετά από 3 παιχνίδια στα οποία είχε απολογισμό 7 βαθμούς.