Εκπληκτικό ματς στο “Ελ Πάσο”, η Athens Kallithea “επέστρεψε” από το 1-3 (vid)

Το πιο αμφίρροπο ματς της χρονιάς ήταν αυτό στο “Γ.Λαμπράκης”, ανάμεσα σε δύο από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας.

Η Κηφισιά βρέθηκε μια ανάσα από τη νίκη, που ουσιαστικά της έδινε την άνοδο στη Super League, όμως η Athens Kallithea εμφάνισε τεράστια ψυχικά αποθέματα και με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, έφερε το ματς στα ίσια και πήρε έναν ανέλπιστο -μέχρι εκείνο το σημείο- βαθμό.

Έτσι, η αγωνία για το ποια ομάδα θα προβιβαστεί, παραμένει στον 2ο όμιλο αν και το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων έχει σαφώς το πλεονέκτημα.

Η Κηφισιά μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους καθώς μόλις στο 9ο λεπτό, είδε τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα για χέρι που έκανε ο Βοσνιάδης. Ο Κουϊρουκίδης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Η Athens Kallithea πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε από τα κόρνερ να απειλήσει την αντίπαλη εστία και να βρει την ισοφάριση. Στο 37′ κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ όταν ο Ναμπί εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σαντάνα με ωραία κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια για το 1-1.Στο δεύτερο ημίχρονο η Athens Kallithea μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, είχε κάποιες καλές στιγμές αλλά η Κηφισιά ήταν εκείνη που πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ. Συγκεκριμένα ο Κύργιας έκανε μεγάλο λάθος στο πώς υπολόγισε την μπάλα, ο Πρίτσας μπήκε δυναμικά στη φάση, την έκλεψε και στο 51′ με ωραίο πλασέ νίκησε τον Βοσνιάδη για το 2-1.

Η Athens Kallithea πάλεψε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης άμεσα μετά το 2-1, δίχως αποτέλεσμα αφού η άμυνα της Κηφισιάς στεκόταν αρκετά καλά. Τελικά, μία αντεπίθεση ήταν αρκετή για τους φιλοξενούμενους ώστε να βάλουν ισχυρές βάσεις για ένα μεγάλο διπλό. Συγκεκριμένα ο Τετέι έφυγε στην κόντρα, ντρίπλαρε εξαιρετικά στην περιοχή για να φέρει την μπάλα στο αριστερό και με πολύ ωραίο πλασέ νίκησε τον Βοσνιάδη, κάνοντας το 3-1 για την ομάδα των Βορείων προαστίων.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν παρότι ήταν με δύο γκολ πίσω στο σκορ και έψαχναν το τέρμα που θα… ζωντάνευε ξανά το ματς για εκείνους. Μετά από αρκετές επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ, η αδράνεια των φιλοξενούμενων έκανε τον Ουές να βρεθεί σε θέση βολής στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Αναγνοστόπουλο για το 3-2 στο 87ο λεπτό.

Αυτό έκανε τους γηπεδούχους να πάρουν τα… πάνω τους και έψαξαν τον δρόμο της ισοφάρισης ώστε να παραμείνουν ζωντανοί για τη μάχη της ανόδου. Εν τέλει, μετά από ακόμα ένα λάθος της άμυνας, ο Ντεμέτριους μπήκε σαν… τρένο στην περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 3-3 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του 90λέπτου.

Athens Kallithea (Γιώργος Σίμος): Βοσνιάδης, Μπουλούλης (64′ Ντεμέτριους), Ματίγια, Κύργιας, Ναμπί (75′ Λουκίνας), Σαντάνα, Κυνηγόπουλος, Ουές, Καινούργιος, Κολτσίδας (28′ λ.τ. Ρέντζας), Βλάχος.

ΠΑΕ Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μαζουλουξής, Να’α, Παπασάββας (83′ Ταλάλ), Σωτηράκος, Προβυδάκης, Πρίτσας (60′ Πέιος), Γκίνη, Κουϊρουκίδης, Τετέι (73′ λ.τ. Αντερέγκεν)