“Διπλό” στην Καρδίτσα ο ΠΑΟΚ Β

Δύο ωραία γκολ, σημαντικό διπλό και τρεις βαθμοί για τον ΠΑΟΚ Β, ο οποίος νίκησε 2-1 την Αναγέννηση στην Καρδίτσα, στο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Super League 2. Ο Δικέφαλος είναι πια στους 30 βαθμούς σε 17 αγώνες.

Παιχνίδι με δυναμισμό και από τις δύο ομάδες, κυρίως παιχνίδι κέντρου βέβαια, με εκατέρωθεν απόπειρες απειλής, που σε λίγες περιπτώσεις ωστόσο ήταν πράγματι επικίνδυνες. Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου η Αναγέννηση έγινε πιο πιεστική, μα ο Ταλιχμανίδης αντέδρασε όπως έπρεπε.

Παρόμοια εικόνα στην επανάληψη με τον ΠΑΟΚ να έχει μεν τον έλεγχο, αλλά να μην βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μέχρι το 80′, οπότε τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, ο Κυριάκος Γιαξής με υπέροχη ενέργεια και σουτ έκανε το 0-1. Δεύτερο γκολ για τον μέσο του ΠΑΟΚ σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Τρία λεπτά αργότερα ο Δικέφαλος καθάρισε ουσιαστικά το ματς, όταν ο Τσαούσης πλάσαρε για το 0-2 παίρνοντας την μπάλα από την ωραία προσπάθεια του Μπράντονιτς από αριστερά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν απλώς να μειώσουν στις καθυστερήσεις.

Επόμενο παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ Β το εξ αναβολής με την Βέροια την Μεγάλη Πέμπτη.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης) : Τσέλιος, Κοζορώνης, Σταμόπουλος (73′ λ.τ. Αναστασόπουλος), Δημόπουλος (73′ λ.τ. Αλιατίδης), Γκόλιας, Μπάλλας, Λαγός, Πολίτης (68′ Μπάτροβιτς), Ελιβέλτο, Γιάκος (68′ Βερνάρδος), Αθανασιάδης.

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία) : Ταλιχμανίδης, Τσαούσης, Κιτσάκης, Κώττας, Παναγιώτου, Γρόσδης (61′ Νινούα), Ουεντραόγκο, Δαρέλας, Σπυράκος (90+1′ Αχμέντ), Χατζηστραβός (76′ Γιαξής), Πανίδης (46′ Μπράντονιτς).